Jsem přestěhovaná na web Úspěšná mrcha. Navštivte mě =)

Můžu mít děti?

6. prosince 2015 v 23:06 | sussanah |  In Vitro Fertilizace
Vezmu to od začátku...
Před patnácti lety jsem chodila s M. Byli jsme spolu chvilku, byl můj první přítel, a když jsme spolu měli odjet na chatu, prý jedině když budu brát HA. No tak oukej, proč ne. Nechala jsem si ji napsat, a ironií je, že na tu chatu jsem pak stejně nesměla =D Po pěti letech jsme šli každý vlastní cestou.Časem jsem se vdala. Dítě jsem nechtěla, teď už bývalý manžel taky ne. Říkala jsem si, že mám vlastně štěstí, že ho nechce, že mě do ničeho nenutí a upřímně, když jsem viděla, jak se mu zvedá kufr u psího bobku, nedovedla jsem si představit, že by někdy vyměnil plínu. I přesto jsem nakonec dospěla k tomu, že už mám na dítě věk. Vysadila jsem prášky (zhruba v půlce července 2014) a souhrou dalších okolností jsme se začátkem listopadu rozešli. Osud. A nejspíš i změněné vnímání partnera vlivem HA a pak její absence.

Jak víte, jsem teď s P. Člověk sice postupem věků ztratil schopnost důvěřovat svým instinktům, ale když se zamyslíte, tak u vztahů to ještě docela funguje. Prostě víte, když s někým máte, nebo nemáte být. A s P. je to přesně takhle jednoduché, vím, že to tak má být. Prostě tak =)

Někdy v září 2014 jsem byla na gyndě na pravidelné prohlídce. Prý je všechno v pořádku a v levém vaječníku mám krásné vajíčko, které se chystá k ovulaci. No fajné. Ani nevím, co mě k tomu vedlo, ale v červnu 2015 jsem šla na prohlídku znovu. Doktorka mi řekla, že mám v pravém vaječníku cystu. Že se jí nějak nelíbí, že by to mohla být endometrioza. A s tou, že se špatně přichází do jiného stavu. Vypsala mi na lístek pár informací, ukázala mi pár obrázků (fakt díky...) a poslala mě domů s tím, že bych se jí měla přijít ukázat do tří měsíců. Ještě byla naděje, že cysta sama zmizí. Musím se trochu pochlubit, doktorka byla překvapená tím, že s tak velkou cystou jsem k ní nenaběha už dávno. Říkala, že i s menšíma nálezama ženský přicházej s bolestí břicha. No. Když se nad tím zamyslím, sem tam mě dost bodlo, ale jak to přešlo, tak jsem o tom nevěděla... S další návštěvou jsem to tři měsíce nevydržela. Na konci srpna jsem u ní byla znovu. A už rozvedená =D Bohužel to byla jediná dobrá zpráva, cysta nezmizela, ani se nezmenšila. Naopak zdvojnásobila svou velikost. Čůza mizerná. Dostala jsem žádanku na vyšetření a instrukci, že když s tím do tří měsíců nikam nepůjdu, mám se za ní zase zastavit. Divim se, že jsem se cestou do práce někde nevysekala... Co když nemůžu mít děti?

Patnáct let jsem se každý den bála, že když zapomenu vzít tabletku, tak okamžitě otěhotním.

V práci jsem se maličko zhroutila a kolegyně mě hned objednala na vyšetření do Arlety v Kostelci nad Orlicí.

Tam jsme poprvé jeli v pátek 11. 9. a vyšetřili nás rovnou oba. Přísahám, že jsem na ultrazvuku viděla ufona! Jo a taky pterodaktyla. Bohužel jsem z toho byla natolik vystresovaná, že jsem si neřekla o fotku. Doteď toho lituju =D Nicméně stres byl prostě na prvním místě, nikdy předtím jsem nebyla u gynekologa chlapa (ne, nebyl "něžnější", potřeboval to vidět z blízka), nikdy jsem neřešila tak velkou věc, jakože možná nemůžu mít děti a samozřejmě strach z nejistoty dělá svoje. Ale i tady jsem byla pochválená, ne za výdrž, ale za to, že jsem si i přes svoje zaměstnání knihovnice negůglovala tu endometriozu. Teda takhle, samozřejmě jsem ji do toho gůglu zadala, ale po prvních dvou odkazech jsem se rozhodla, že i tak jsem vyděšená docela dost a že už nechci vědět nic z neověřených zdrojů. Tak byl docela rád a za odměnu mi taky ukázal pár obrázků...

Po vyšetření pořád zamyšleně koukal do papírů, sem tam něco zapsal do počítače, chtěl vědět datum poslední menstruace (značky v diáři), ptal se na rodinnou anamnézu (P. se tvářil docela zděšeně, když jsem tam vyjmenovala všechny ty rakoviny, jaký jsme kdy v rodině měli =D ) a nakonec řekl ve zkratce toto: "Takže do Vánoc budete buď těhotná, nebo kuchneme tu cystu." O.o Pořadí důležitosti těhotenství, pak cysta. Říkal, že má strach, že když kuchne tak velkou cystu, tak ten vaječník celej oddělá...

Musím říct, že tak velkej šok jsem dlouho nezažila. Nechtěla jsem na děti spěchat a teď jsem to měla stihnout do tří měsíců?! Abych měla větší šanci otěhotnět přirozenou cestou, dostala jsem instrukci se první den následujícího menstruačního cyklu objednat na zákrok STK vejcovodů. Laicky řečeno "profouknutí". Odborně selektivní transcervikální katetrizace a je to test průchodnosti.

Za dva dny jsem se objednala. Padlo to na pondělí 21. 9. 2015.

Pokračování o STK příště.

A proč tohle píšu? Protože možná někdo řeší podobné problémy a až si bude gůglovat termíny jako endometrioza, cysta na vaječníku, Pregnyl, Marvelon, domácí injekce, IVF a další, třeba místo děsivejch diskuzí a lékařský hatmatilky narazí na můj blog a třeba to trochu pomůže =)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 S.R. S.R. | 7. prosince 2015 v 1:21 | Reagovat

Cystu na vaječníku jsem měla, kuchli mi ju hned po patnáctým roku (dřív prý nemohli, že jsem ještě "dítě"). S ní šlo pryč třičtvrtě vaječníku. Teda nevím, jak ta zbývající čtvrtina dokáže produkovat vajíčka, ale pak je tu přece ještě jeden vaječník, který normálně funguje, ne? Nikdy jsem se o tom nebavila s odborníkem, takže je to čistě má domněnka, ale myslím si, že by se to mohlo projevit maximálně na délce plodnosti - takže např. budu mít na plození o 10 let míň než jiný ženský. Samozřejmě pokud se něco nestane i s tím druhým vaječníkem.

2 Kitty Kitty | E-mail | Web | 14. prosince 2015 v 9:24 | Reagovat

Zajímavý článek. Jsem zvědavá na další dění. Dala bych tomu čas a v klidu vyčkala věcí příštích. Stejně se nedá nic víc dělat. Klid pomůže ve více směrech. Jsi odpovědná ke svému zdraví i rozmnožování. Přeju ti dobré zprávy :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama