Jsem přestěhovaná na web Úspěšná mrcha. Navštivte mě =)

Konečně přečtené Vílí kruhy

7. září 2015 v 9:00 | sussanah |  Postřehy
Název: Vílí kruhy
Autor: Tereza Matoušková
Vydání: duben 2015 (článek od Temnářky)

Nakladatelství: Mytago
Počet stran: 256
Cena: nejlepší na Fantasyobchodu

Když bohové z Aze zničili svět na Souši, stvořili si nový pod mořem - ponuré místo osvětlované mechanickým sluncem. Po tisíciletích, během nichž v Podmoří vznikla rozvinutá civilizace, se objevila nová božstva. Otevřený konflikt mezi dvěma pantheony skončil křehkým příměřím. Místo rozkvětu však přichází další krize.

Po hravé odbočce Hladových přání se Tereza Matoušková vrací k událostem na velkém jevišti Podmoří. Mechanické slunce pohasíná, staří bohové se zavřeli ve svých příbytcích a mladé příliš tíží hříchy minulosti. Podmořské národy si tak musí pomoci samy. Kolují zkazky o moci, která dokáže udržet zmírající vegetaci i bez slunečního světla. Vládnou jí Víly, zahořklé bytosti, které se nikdy nesmířily se zánikem života nad hladinou. Osud ostatních kultur je nezajímá a jejich kouzla se živí krví.

Schyluje se k válce, která nebude mít vítězů.

...

Celé prázdniny slibuju Temnářce, že napíšu recenzi na Kruhy. Celé prázdniny jsem se k tomu nedostala. Ale když už mám za sebou nejhorší týden v práci (příměstský tábor) i rozvod (vtipně ve stejném týdnu), řekla jsem si, že uzrál čas i na resty.

Knížku jsem si předobjednala hned, jak to bylo možné. Došla mi pár měsíců poté. Se čtením jsem trošku váhala, protože jsem už z jednoho autorského čtení věděla, že to bude trochu temnější, než co obvykle čtu. A než na co jsem byla v Podmoří zvyklá. Nakonec mi ale zvědavost nedala a já se začetla.

Podmoří sleduju už skoro šest let. A i když jsem četla všechno, co se dá, nemohla bych o sobě říct, že jsem nějaký expert na podmořské reálie. Ale když čtu, tak mi jednotlivé kousky dávají smysl, i když třeba nejsou hned vysvětleny. Proto nedokážu posoudit, jak moc přehledný je příběh pro někoho, kdo Podmoří a jeho postavy nezná. Nicméně si troufnu tvrdit, že předchozí znalost není důležitá. Co je důležité, to se za chvilku dozvíte, co není, prostě není. A i když je příběh spletitější, než by se mohlo na první pohled zdát, všechno nakonec dává smysl. Mě osobně se nejvíc líbila dějová linka vyhasínajícícho slunce. Což zní divně, ale upřesním to - jeho opravy. Protože samozřejmě všechno se točilo kolem mechanického slunce.

Nový problém vyžadoval nové postavy. A ty jsou stejně živé, jako první čtyři, Atalan, Femorian, Kerdea a Zorena. Víla Ladona, dračí bozi, mechaničtí opraváři a další. Člověk po chvilce čtení zjistí, že je zná vlastně všechny a už docela dlouho. Jen na to tak nějak zapomněl. Víte, co tím myslím? Člověk má po čtení pocit, že v lese nutně musí narazit na masim a vlastně... sama už do lesa asi nepůjdu =D To, že elfové byli před Tolkienem maličcí, už víme. Ale že se budu po Temnářce dívat jinak na víly, to jsem netušila.

Hladová přání byla původně interaktivní povídka na blogu. Vílí kruhy měly být původně jen poslední krátkou povídkou do série. Čekala jsem na to snad dva roky, než jsem se mohla podívat na zoubek Femorianových tužeb. A stálo to za to. Jen byla škoda, že na to s Kerdeou neměli víc času. Což mi připomnělo jednu zasunutou myšlenku - těhotná Kerdea? Jakpak by to mrně asi vypadalo?

V průběhu čtení jsem narazila na jednu pasáž, která mě potěšila víc, než jiné. Možná, že si to jen představuju, ale možná taky ne. Koukněte na první dva řádky.


No, nevypadá to povědomě? Tenhle komix jsem udělala do jedné Temnářčiny soutěže, myslím tak v roce 2011.


Netvrdím, že jsem tak prudce inspirativní, ale na druhou stranu, ráda to v tom vidím =)

A shrnutí? Vílí kruhy se čtou dobře. Nejsou sice oddechovou četbou, interakce mezi postavami je místy komplikovanější a je potřeba držet se v bdělosti, aby člověk něco neminul. Ale rozhodně to stojí za to. Prostě pokud neznáte Podmoří, je na čase to změnit.

A nakonec se můžete kouknout na trailer.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama