Jsem přestěhovaná na web Úspěšná mrcha. Navštivte mě =)

České Švýcarsko s Petrem Janem Juračkou 19. - 20. 9. 2015

27. září 2015 v 17:59 | sussanah |  Fotografování
Loni jsem k Vánocům dostala poukázku na fotoworkshop s Petrem Janem Juračkou v Českém Švýcarsku. Konal se minulý víkend a já jsem pořádnej kůň, že jsem si nevzala stativ...


Ale od začátku. Vyjeli jsme v pátek odpoledne do České Lípy. Tam jsme přespali a P. tam zůstal u rodičů celý víkend. Já jsem v sobotu ráno (po pátečním hysteráku, že nikam nejedu) vyrazila směr Krásná Lípa. Cestu jsem měla nastudovanou a vytiskla jsem si mapičku. Přišla mi tak primitivní, že jsem nevytáhla ani navigaci, ani tablet. Mapy říkaly, že cesta bude trvat 46 minut. No já věděla, že je lepší dít si víc času. Tak jsem měla asi hodinu a čtvrt. Stihla bych to v pohodě, kdybych se neztratila hned v Novym Boru. A následně ve Varnsdorfu... Což bylo ale o moc vtipnější. Jedu jedu a najednou bez jakýkoliv cedule město. Tak jsem si řekla, že radši vystoupim a zeptám se na cestu. Když se teď koukám na mapu, mám kliku, že jsem nezajela trochu víc, polsky bych se sotva domluvila! =D Nicméně, paní mluila česky, tak se jí ptám: "Dobrý den, prosím vás, kde jsem?" A paní, lehce vyděšená: "Na Národní třídě." A já na to: "No a v jakym městě?" Paní, víc vyděšená: "Ve Varnsdorfu..." Tak jsem byla spokojená, že nejsem moc daleko od cíle, paní se taky nakonec smála a navedla mě do Krásný Lípy. Jen pro pořádek, nepamatuju si, jakou ulici jsem trefila, ale pro vtip jsem ji pojmenovala =) Dojela jsem jen o pár minut později, telefonicky jsem se domlouvala s koordinátorkou a dokonce jsem ani nebyla poslední, kdo přijel =)
Na uvítanou jsme dostali igelitky s propagačními materiály a, to osobně oceňuju nejvíc, s pláštěnkou a šátkem. Na každym foto cokoliv by se měly rozdávat pláštěnky.
Dopoledne jsme si povídali o focení, pak jsme šli na oběd a po obědě jsme šli na první výpravu. Vlastně předtím jsme se ještě ubytovali. Nejvíc jsem se bála, s kým budu na pokoji, ale dopadlo to výborně =)
Tak výlet. Šli jsme okruh z Jetřichovic na Pohovku po zelený, pak po červený na Rudolfův kámen, z něj dál po červený přes Vilemíninu stěnu, a kolem Mariiny vyhlídky zpátky do Jetřichovic. Nemůži říct, že by to byla nějaká extra dlouhá trasa, ale byla jsem dost vyflusaná. Cíl byl hodně vysoko a upřímně, už celej rok jsem se pořádně nehejbala... Takže to pro mě bylo docela krušný. A ten osmdesátiletej pán, co se kurzu taky účastnil, mě docela zahanboval svou výdrží =D
Rudolfův kámen, první cíl, byl na mě docela dost vysoko, navíc po ne příliš pevnym chodníku. Chvílema se muselo lézt po žebřících a schody byly taky dost ošoupaný... Cesta zpátky byla příšerná =D Naštěstí se nade mnou smiloval jeden účastník a říkal mi "Teď se pomalu otáčej a levou nohou už si šlápni na ten kámen." No prostě horolezec země nebude =D Největší překonání sama sebe jsem ale učinila na vrcholu Rudolfova kamene. Tam totiž lektor pravil, že potřebuje modelínu na ukázku práce s bleskem (a ještě na něco tajnýho, co třeba někdy prozradím) a já jsem se dobrovolně přihlásila! O.o No hustě já. Nejdřív jsem jen seděla a tvářila se, pak jsem si dokonce stoupla na tu kurva vysokou skálu na kraj! O.O Když jsem si sedala, lehce se mi přitížilo, ale dopadlo to dobře =)
Když jsme měli nafoceno, přesunuli jsme se na vyhlídku u Vilemíniny stěny. Tam už se šlo trochu snáz, ale i tak jsem měla dost, když jsme se vyšplhali nahoru. Největší ironií bylo, že než jsme se tam dostali na focení západu slunce, zalezla ta potvora za mraky. Na druhou stranu celej den bylo krásně, takže jsem byla vlastně spokojená. Měla jsem v tašce nacpaný teplý kalhoty, tak jsem nahoře vyfotila pár cvaků a převlíkla se. Na cestu dolů už byla úplná tma, tak jsme oblíkli čelovky, a taky pořádně foukalo. Každou chvíi jsem čekala, že začne pršet, ale naštěstí nezačalo. Dole na louce jsme si ještě hráli se světlem, no a tam jsem právě litovala toho, že nemám stativ.
Už na večeři jsem myslela, že usnu na stole... Sprcha byla boží a spalo se mi dost dobře. I když musim říct, že postel byla nečekaně nízká a blbě se z ní vstávalo =D V pět nám všem došla esemeska. Čekali jsme, jestli se budeme zběsile oblíkat a vyjedeme na východ slunce, nebo jestli budeme ještě spát. Nakonec jsme spali, ale už se mi nepodařilo zabrat.
Dopoledne jsme vyrazili na řeku Kamenici, do Rudolfovy soutěsky. Bylo tam krásně, jen (jako vždy, já vím, ale prostě si nemůžu pomoct) bylo mrzuté, že se řeklo "máte na focení čas do půl dvanáctý, to se sejdeme u lodiček". Což je sice krásný určení času, ale jak jsme asi tak měli vědět, kolik času potřebujeme na přesun k těm lodičkám? No nic... Sice jsme s Anet byly poslední, ale když jsme makaly k lodičkám, někde jsme celou skupinu minuly... Takže prostě načasování nějak nevyšlo, neúčastnily jsme se focení ve vodě, což mě docela dost mrzí, ale asi lepší vzhledem k tomu, že jsem měla od středy asi náběh na chřipku.
A pak od lodiček na oběd byla taky pekelná cesta vzhůru. Ale oběd fajn =) No a zpátky v domu Český Švýcarska jsme ještě chvíli upravovali fotky, pracovali s Lightroomem a ještě si trochu povídali. Ale nemohla jsem ani zůstat do konce, protože domů to je dvě a půl hodiny. V Český Lípě (zpátky jsem se nechala navigovat koordinátorkou workshopu a trefila jsem bez potíží) jsem chtěla jen nabrat P. a jet dál, ale k véče byly langoše, tak jsem se nechala ukecat =D Po langoši jsme se nalodili a jelo se. A musim se pochválit, protože jsem celou cestu odřídila sama, pánšto P. podlehl mému bacilu a domů si vezl chřipku. Takže to máme 40 kiláků z Lípy do Lípy a pak nějakejch 130 domů. Jsem borec! =)
Odměnou pro ty, kdo dočetli až sem, jsou fotky, které se mi tam podařilo vyfotit a které prošly lehkou úpravou v Zoner Photo Studiu, protože ten Lightroom se rozhodl stávkovat =)

Pod Rudolfovým kamenem,
ten náročnej výstup nebyl vůbec přehnanej...
A cesta zpátky...

Tohle už je od Vilemniny vyhlídky.


Cesta v noci

Sice to není ostrý, ale aspoň už vím, jak se to dělá!

Stejně jako tohle =)

Pokus o hvězdy...


A takhle dopaly moje malíčky, jauky.

Řeka Kamenice.
Upravovala jsem expozici, kontrasty a je tu i jeden pokus o HDR.
Neumím v tom ještě chodit, ale myslím, že to docela jde =)
Mostek pro lososy.

Rudolfova soutěska.


Vysvětlovali jsme si spoustu pravidel dobrých fotek, ale mě tak nějak nejvíc baví stejně zlatej řez a než se dostanu k diagonálám, co nejsou diagonály a k prvnímu, druhýmu a třetímu plánu, to ještě trochu zabere. Nicméně si myslím, že některé ty fotky dobré jsou =)
Vlastně ještě závěrem - kurz byl zajímavej a poučnej a lektor Petr Jan Juračka rozhodně ví, co dělá a dělá to rád =)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lisi Lisi | Web | 27. září 2015 v 18:20 | Reagovat

Odměnu jsi pro čtenáře dala peknou. Moc se mi tvé fotky líbí. Jinak k tomu popisu tvého ztracení - to bylo jako z nějakého filmz.

2 Sussanah Sussanah | Web | 27. září 2015 v 18:28 | Reagovat

[1]: Děkuju :-) Kdyby si to někdo vymyslel, tak mu to snad nebudu věřit :-D

3 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 27. září 2015 v 19:06 | Reagovat

Líbí se mi mostek pro lososy.

4 Sussanah Sussanah | Web | 27. září 2015 v 20:21 | Reagovat

[3]: Nějaké ryby jsme i viděli, ale lososy asi ne...

5 Kifaaya Diab Kifaaya Diab | Web | 27. září 2015 v 20:40 | Reagovat

fotky jsou krásné

6 hedd hedd | Web | 27. září 2015 v 22:10 | Reagovat

Krásný fotky! V Českém Švýcarsku jsem už pěkně dlouho nebyla, zase se tam někdy musím podívat! :)

7 Sussanah Sussanah | Web | 28. září 2015 v 3:55 | Reagovat

[5]: Děkuju :-)

[6]: Na podzim to bude krásně barevný :-)

8 Blanka Blanka | Web | 28. září 2015 v 8:13 | Reagovat

Jsem z tohoto okolí,tak mě fotky potěšily :) Některé jsou opravdu velmi povedené :)

9 Sussanah Sussanah | Web | 28. září 2015 v 10:34 | Reagovat

[8]: To jsem ráda a děkuju :-)

10 Ver. Ver. | Web | 23. listopadu 2015 v 23:25 | Reagovat

Pěkné, obzvláště ty poslední tři fotky :-) V těchto končinách už jsem hodně dlouho nebyla a je příjemné si to tam na cizích fotkách připomenout :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama