Jsem přestěhovaná na web Úspěšná mrcha. Navštivte mě =)

Recenze: Oranžová je nová černá

16. dubna 2015 v 11:18 | sussanah |  Grada
Název: Oranžová je nová černá
Podtitul: Můj rok v ženské věznici
Autor: Kermanová Piper
Překlad: Ester Včelišová
Vydání v ČR: 17. 10. 2014
Nakladatelství: Grada

Počet stran: 352
Cena: 349,-

* Děkuji nakladatelství Grada za recenzní výtisk!*

Piper Kermanová si užívá fajn kariéru, fungující vztah se svým přítelem a milující rodinu. Málokdy si vzpomene na svůj dávný lesbický románek s pašeračkou drog, které před deseti lety pomohla převézt jeden kufřík. Kufřík plný peněz z drogových obchodů. Minulost ji však přesto nečekaně dožene. Po odsouzení na patnáct měsíců je vzdělaná a slušňácká Piper převezena do neslavného federálního nápravného zařízení v Danbury ve státě Connecticut a stává se číslem 11187-424, jedním z milionů bezejmenných, které pohltil americký trestní systém. V prostředí plném přísných pravidel a drsných vězeňských manýrů si musí Piper zajistit své místo a vyrovnat se se situací, na kterou nikdo z nás nemůže být připravený.
Musím se přiznat, že jsem ke knize přistupovala trochu skepticky. Nebyla jsem si jistá, co od ní můžu očekávat a po pravdě jsem neměla moc chuť to zjišťovat. Každý příběh založený na skutečných událostech bývá silnější, než pouhé fabulace. A já mám tendence vyhýbat se nepříjemným tématům, jako jsou války a obecně jakékoliv utrpení, hlavně co se zvířat týče. A vězení do této kategorie taky spadá. Ale jelikož jsem ji měla v balíčku k recenzování, pustila jsem se do ní. A prakticky hned jsem litovala své počáteční skepse. Kniha je skvělá.

Autorka a zároveň hlavní hrdinka Piper Kermanová je velice silná žena. Skvěle popisuje život ve vězení a to způsobem, který člověka doslova vtáhne dovnitř. Piper popisuje všechno. Ty příjemné věci, které byste sice nečekali, ale každý v ně doufá, stejně jako ty nepříjemné.

Často jsem se přistihla u úvahy, jak dlouho bych to vydržela já. Dokázala bych se přizpůsobit rutině, která není nikde psaná, ale i tak na ní tolik záleží? Zvládla bych mlčet, když jde jen o provokace? Byla bych schopná držet se svého místa a zároveň si vyšlapat cestu k lepšímu?

Knihu jsem přečetla prakticky na posezení. Jen se psaním názoru na ní jsem musela chvíli počkat. Čtení ve mě zanechalo hluboký dojem a i po čase mám pocit, že jsem knihu právě odložila a všechny postavy v ní stále čekají, až ji znova otevřu a přesvědčím se, jak se jim daří.

Že v nouzi poznáš přítele a ve velkym srabu s tebou zůstanou jen ti nejvěrnější, to je známá věc. Ale tohle byla zkouška opravdu pekelná.

Myslím, že tohle je jedna z knih, které můžu opět doporučit prakticky každému. Sice to není klasická oddechovka, jakou určitě po dni v práci potřebujeme, ale není na škodu přečíst si i o skutečných osudech skutečných lidí. A nemyslím tím životopisy dávno zesnulých vojevůdců nebo králů. Myslím tím záznamy zdánlivě obyčejných všedních životů. Ukázku si můžete přečíst na webu Grady.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Limeo Limeo | E-mail | Web | 16. dubna 2015 v 12:25 | Reagovat

No, musím říct, že knihu jsem nečetla a obal není nic slavného, ale přesto mě zaujala, trochu k tomu možná přispěl i tvůj popis a hodnocení :-D.
Nikdy jsem podobnou knihu nečetla, už vůbec ne z vězeňské prostředí, to budu muset vyzkoušet! Děkuji za super typ ;-).

2 Lisi Lisi | Web | 16. dubna 2015 v 14:13 | Reagovat

Četla jsem, je super a zábavná. To vězní při čtení člověk skoro ani nevnímá. Je fakt, že jsem byla zvědavá na předlohu seriálu. Ten je trochu jiný než kniha. Osobně mi možná v knížce vadilo, že je tam tolik postav, až se mi pletly dohromady.

3 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 16. dubna 2015 v 15:19 | Reagovat

[1]: no vidíš, to jsem nenapsala, podle všeho je na obale skutečná Piper Kermanová! Doufám, že se ti bude líbit :-)

[2]: Taky jsem ho moc nevnímala, s těma postavama máš trochu pravdu, ale při čtení samotném mi to nepřišlo, spíš teď při zpětné úvaze :-)

4 Kika Kika | E-mail | Web | 19. dubna 2015 v 19:45 | Reagovat

tak to já znám jen seriál a ten miluju a můžu všem doporučit ;)

5 jana Řezníčková jana Řezníčková | 12. října 2015 v 6:24 | Reagovat

Samotná kniha se mi líbila především v tom, že se její autorka při psaní neutápí V sebelítosti, ale vše přijímá tak, jak je.
A s tím se pojí i to, že její vyobrazení života ve vězení vyznělo velice reálně a rozhodně čtivě.
Není to vymyslený příbeh ale realita a takovéto příběhy mám ráda. Knížku doporučuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama