Jsem přestěhovaná na web Úspěšná mrcha. Navštivte mě =)

Recenze: Zodiac nejnebezpečnější ze všech zvířat

8. března 2015 v 17:08 | sussanah |  Grada
Aneb už bych neměla číst o sériových vrazích, vím toho nějak moc...

Autor: Gary L. Stewart a Susan Mustafa
Překlad: Petr Bílek
Vydání v ČR: 12. 11. 2014
Nakladatelství: Grada

Počet stran: 416
Cena: 349,-

* Děkuji nakladatelství Grada za recenzní výtisk!*

Ve svých devětatřiceti letech se Gary Stewart setkal s biologickou matkou a začal pátrat i po tom, kdo je nebo byl jeho otec. Po dvou letech v něm začalo klíčit hrůzné podezření - jeho otec rozhodně nebyl dobrý člověk. Přes pochyby, zda se vůbec chce dozvědět něco dalšího, investoval další roky do pátrání a po dvanácti letech prohlašuje: "Jsem si naprosto jistý, že můj otec byl Zodiac."
Spolu s osvědčenou autorkou zaměřenou na kriminalistiku sepsal vše, co během let zjistil,
a předkládá světu zbeletrizovaný portrét svého otce, jeho profil, traumata a způsob myšlení. Předkládá i fakta, která ho dovedla k hrůznému poznání.Obvykle se nezmiňuji o kvalitě překladu a korektury. Jednak je to ošemetné, když neznám originální text, a druhá věc je ta, že vím, jak je to náročná a titěrná práce. Takže když v knize najdu překlep, chybějící písmeno, špatný rod (třeba Karel řekla) a tak dále, nechávám to být. Jsou to prostě jenom detaily, které jsou sice protivné, ale na příští stránce o nich nevíte. Ale tady si to odpustit nemůžu. Kniha je čtivá, ale zarazila jsem se na každém "jej". Sice se to tváří jako něco víc, než pouhé "ho", ale přes pusu to jde opravdu špatně. Zkuste si to říct nahlas, jak vám to bude znít. A čím víc jsem jich přečetla, tím víc mě to štvalo. Stejně jako další podobné výrazy, jež, jenž... Těch už naštěstí nebylo tolik, ale je to věc, která mi znepříjemňovala čtení.

Tak jsem si ulevila nad formální stránkou věci a konečně k příběhu samotnému. Tentokrát se nemusím bát, že vyzradím něco podstatného. Všechno totiž už bylo řečeno. Je to k sehnání na internetu a byl o tom natočen nejeden film (můj oblíbený je z roku 2007).

Ale pro jistotu pár faktů. Zodiac je přezdívka amerického sériového vraha, který řádil na konci šedesátých let v Severní Kalifornii, hlavně v San Franciscu (stejná doba a místo, jako vraždění Rodiny Charlese Mansona). I když policie vyšetřovala více než 2500 podezřelých, vrah nebyl nikdy dopaden. Případ je speciální a známý díky faktu, že se Zodiac policii vysmíval. Posílal jí i médiím šifrované dopisy, do kterých psal své jméno. Potvrzeno je sedm vražedných útoků, z toho pět dokonaných, on sám se ale doznává k více než 37 vraždám. Výhružek nepočítaně. Jedna z nich dokonce vedla k vytvoření placky "Já nejsem Paul Avery".

Ale proč by si vlastně měl kdokoliv přečíst další knihu o Zodiacovi? Protože nám pořád chybí odpověď na tu poslední otázku - kdo to byl? A tahle kniha dává jednoznačnou odpověď - byl to Earl Van Best junior, otec autora Garyho L. Stewarta.

Základem pro knihu byl deník, který si Gary vedl po dobu pátrání po svém otci. Kniha má tři oddíly. Beletristické zpracování minulosti Garyho otce, faktická část o zločinech doplněná o fotografie, policejní dokumenty a grafologický rozbor písma, a třetí část popisující Garyho pátrání vedoucí k odhalení pravdy.

Je jasné, že tohle není kniha pro každého. Ukázku si můžete přečíst na webu Grady. Kniha vyvolává spoustu otázek a takové knihy mám ráda. Můžu jí doporučit, ale jak říkám, není pro každého, řekla bych, že na takové čtení musíte mít žaludek. Nebo prostě chuť na tenhle specifický žánr. Není to kniha k odpočinkovému čtení u kávy nebo čaje. Je to spíš taková delikatesa.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 alexysz alexysz | Web | 16. března 2015 v 14:36 | Reagovat

konečne som našiel ďalšiu knihu, ktorá pribudne do mojej knižnice. podľa toho, čo som čítal to vyzerá veľmi zaujímavo. takéto knihy sú moje obľúbené, čítam ich kedykoľvek a kdekoľvek (aj pri jedle) :D
tak a pusťme sa do objednávania

2 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 16. března 2015 v 16:14 | Reagovat

[1]: tak to mám radost, že jsem tě navnadila, určitě nebudeš zklamanej, zvlášť, když takové knihy vyhledáváš :-)

3 Lisi Lisi | Web | 29. dubna 2015 v 9:44 | Reagovat

jak vůbec autor přišel na to, že jeho otec byl Zodiacem. Ví to určitě?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama