Jsem přestěhovaná na web Úspěšná mrcha. Navštivte mě =)

Recenze: Kostýmek Jackie Kennedyové

27. února 2015 v 17:22 | sussanah |  Grada
Autor: Nicole Mary Kelbyová
Překlad: Eva Štěpánková
Vydání v ČR: listopad 2014
Nakladatelství: Grada

Počet stran: 286
Cena: 299,-

* Děkuji nakladatelství Grada za recenzní výtisk! =) *

"Kate působí v proslulém módním salonu, kde se jí jednoho dne naskytne příležitost podílet se na vytvoření kostýmku pro první dámu. I přestože se s ní Kate nikdy nesetkala, zná každý záhyb jejího těla a snaží se objednávku na růžový kostýmek dovést k naprosté dokonalosti. Sama žije v iluzích o spokojeném a přepychovém životě první dámy, o společenském postavení i životě ve vyšších sférách. Až po tragických událostech onoho listopadového dne roku 1963 si uvědomí, že skutečné štěstí spočívá často v těch nejběžnějších a nejobyčejnějších věcech."


To je oficiální text na českém přebalu knížky a na webu. Vpravo jsem si dovolila půjčit originální obálku. Naše se mi líbí víc. Stejně jako název "Kostýmek Jackie Kennedyové" místo pouhého "Růžového kostýmku". Nejspíš je to tím, že ta "naše" obálka mi toho řekne víc. Přirovnala bych to třeba k hypotetické knize "Blaník" pojednávající o záchraně národa na poslední chvíli, která by se v překladu mohla jmenovat například "Pomoc z Blaníku". Doufám, že víte, jak to myslím.

Kostýmek Jackie Kennedyové je románová fikce založená na historických skutečnostech. A to nejen postavami První dámy a Coco Chanel. Ale i dámská krejčová Kate a její synovec Mike mají základ ve skutečných lidech.

O skutečné tetě Kate napsal kdysi skutečný Mike: "Teta Kate byla významná dámská krejčová s prsty jemnými jako křehké kousky skleněné příze..."

Autorka Nicole Mary Kelbyová se s Mikem setkala a dostala od něj svolení použít jejich skutečná jména. Ovšem co se Katina charakteru týče, to už je podle autorky čistě její představa.

Při čtení mě nejvíc zajímala právě postava Kate. Popisy toho, jak šije, jak pečuje o látku, jak vidí lidi a jejich oblečení... To bylo víc než fascinující. Možná i proto, že sama mám někdy při pohledu na pěknou tašku v hlavě hned obrázek toho, jak by mohl vypadat její střih, co by mohlo při jejím šití působit potíže a co půjde naopak snadno. Je to taková "profesní deformace", i když já vyučená krejčová nejsem. Bude to stejné, jako když jste čerstvě zaláskovaní a čtete o tom, jak je někdo taky čerstvě zaláskovaný a úplně se v tom vidíte.

Romantická linie příběhu, vztah mezi Kate a řezníkem Patrikem, mě při čtení spíš rozptylovala, ale bylo těžké jim nefandit. Vlastně abych se přiznala, všechno, co se netýkalo šití, jsem považovala za lehce nadbytečné. Hltala jsem každou stránku a doufala, že už se zase brzo pročtu k postupu práce.

Na konci každé kapitoly je citát někoho slavného z módního průmyslu.
Tenhle se mi líbil nejvíc.

Časový záběr příběhu začíná v září 1961 a končí v květnu 1963. Tedy něco málo přes rok a půl. Retrospektivně se dozvídáme kusé informace o rodičích Kate a Patrika, ale většinu času strávíme mezi látkami na přesné kopie módních šatů z Paříže a čerstvým masem na Patrikově pultu. Až do strany 225 mi úplně nedošlo, že do jelit se dává krev...

Co na knize oceňuji nejvíce jsou přesné faktické popisy. A to nejen šití, ale i ostatního, co jsem při čtení trochu zanedbávala, ale pak mi to najednou všechno vytanulo na mysli. Hlavně myšlenka toho, že je to podle skutečných událostí mě donutila po dočtení knihy sednout k počítači a začít gůglovat. Jak to tenkrát všechno bylo? Najdu fotku Jackie v kostýmku po atentátu? Bude tam vidět krev? Opravdu ho měla na cestě z Indie domů? (Měla, podle všeho je fotka v článku právě z té příležitosti, zdroj obrázku) Jak vypadá Inwood? (Čtvrť! Je to čtvrť Manhattanu! A já myslela, že Manhattan je čtvrť... New York bude o dost větší, než je moje hlava schopná pojmout...)

Kniha je vytištěná na pěkném papíru, který při čtení nevysušuje prsty (nevím, jestli s tím máte zkušenost, nebo je to jen můj problém, každopádně tahle kniha to prostě nedělá) a přebal je na pohmat, no, těžko se to popisuje, ale řekla bych, že je muchlavej. Prostě krásná kniha v pevné vazbě. Podle mě za to stojí!

Kostýmek Jackie Kennedyové je velice čtivá knížka, kterou můžu vřele doporučit. Pokud máte obavy, že to není váš šálek čaje (třeba mamka se do ní nemůže začíst), tak si přečtěte ukázku, kterou Grada zveřejnila na svém webu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Michelle Michelle | Web | 2. března 2015 v 18:25 | Reagovat

I když většinou románům s ženskými hrdinkami a romantickou (byť vedlejší) linkou nefandím, musím říct, že dle tvého popisu vypadá tato knížka velmi zajímavě :-)

2 Sussanah Sussanah | Web | 2. března 2015 v 18:41 | Reagovat

[1]: a koukala jsi na ty ukázky? snad se ti to bude líbit :-)

3 userka userka | E-mail | Web | 15. března 2015 v 13:58 | Reagovat

Jak se to dělá, že ti nakladatelství pošle zadarmo knížku? :)

4 Sussanah Sussanah | Web | 15. března 2015 v 14:53 | Reagovat

[3]: no, je to dlouhá cesta, oslovíš nějaké nakladatelství a počkáš, jestli to vyjde... když vyjde, tak se s nimi domluvíš, jak to bude a píšeš, když ne, tak oslovíš další... :-)

5 userka userka | E-mail | Web | 15. března 2015 v 14:56 | Reagovat

[4]: A jsou hodní, anebo je to spíš výjimka?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama