Jsem přestěhovaná na web Úspěšná mrcha. Navštivte mě =)

Hobit: Šmakova dračí poušť

24. prosince 2013 v 0:27 | sussanah |  Postřehy
Než jsem šla do kina, měla jsem si připomenout první díl. Ale možná dobře, že jsem to neudělala, protože byl výrazně lepší, než díl druhý. A tenhle článek není recenze, rozhodně obsahuje spoilery. V podstatě je to opis celýho filmu. Jsem z toho nějaká přešlá, tak se musim vypsat...Na začátku jsme bez vysvětlení hozeni do minulosti. Schodou okolností "zpět" do Skákavého poníka a na židličce, na které jsme kdysi viděli tajemného Chodce, sedí tentokrát lovec lidí a brousí si zuby (pokud ještě nějaké má) na Thorina Pavézu. Doutnající bitku překazí Gandalf, který díkybohu uvede věci na pravou míru a člověk se konečně chytí. Ze začátku totiž zvažuje, jestli náhodou nesedí na nějakém alternativním prvním dílu. Naštěstí ne.
Ale aby nám to nebylo líto, následuje minutové vzpomínání, kde jsme vlastně výpravu třinácti trpaslíků a Bilba loni opustili.
Jasně, s výhledem na Osamělou horu. Tak jdeme na to.
Vrci se skřetama na hřbetech jsou výpravě v patách a to i přes náskok, který získali letem na obřích orlech. To jsou právě ty chvíle, kdy si říkám, jestli to tvůrci trochu nepřehnali. Ale budiž. Ve chvíli, kdy už to vypadá na zdařilej útěk se na scéně objevuje další obludka. Medděd.
Za toho mají tvůrci plus. Charizmatickej chlápek s drsným hlasem a pronikavým pohledem šelmy. Dost působivé. Člověka až mrzí, že se na scéně nezdrží trochu déle.
Půjčí výpravě poníky a koně a šup do Temného hvozdu k pavoučkům. Dost fujky část filmu. Nicméně i tady se najdou scény, které stojí zato si pustit ještě jednou. A pak hned z louže pod okap. Teda vlastně od pavouků k nafoukaným elfům. Teda páni, ten jejich král, ten byl na pěst. A synáček? Legolas, kterej je daleko lepší v boji, než bude za padesát let v Pánovi prstenů. Že by lety ztrácel svoje schopnosti? Nejspíš. Pak tu máme Tauriel, která je na jednu stranu králova oblíbenkyně (už víc jak 600 let), ale na druhou stranu podle něj není dost dobrá na to, aby byla s Legolasem víc, než kolegyně. Papínek k pomilování.
A šup s trpaslíkama do vězení. Neviditelnej Bilbo osnuje plány útěku, zatímco Kili z kobky balí Tauriel a ta se nechává. Legolas trpí o patro výš, ale neřekne nic. Holt má tu svou elfí hrdost.

Málem bych zapomněla na Gandalfa. Výpravu opustil před vchodem do Temného hvozdu a vydal se vstříc Nekromantovi. Jak mi pavouci celkem nevadili, tak výšky, ve kterých se pohybuje Gandalf, mi moc dobře nedělaly. Člověk sice ví, že některé postavy prostě nemůžou umřít, ale stejně se vždycky aspoň lekne...
Nekromanta by podle všeho měl hrát Benedict Cumberbatch. BBC Sherlock. Ale ač jsem se snažila, tak podle hlasu jsem ho nepoznala.
A taky bych řekla, že tolik skřetů v knize rozhodně nebylo.
Tahle dějová linka se na pár minut vrací pravidelně po celé délce filmu. Hovor, boj, rána do hlavy a přepnutí na jinou. Nicméně musím tu ocenit naznačení zrodu prstenových přízraků. A taky to vypadá, že Nekromant a Sauron jsou jedna a tatáž osoba. Nejsem si tím sice úplně jistá, ale skoro bych řekla, že to tak je.

Ve věžení u elfů Bilbo vymyslí plán útěku, švihne klíče, odemkne klícky, nacpe trpaslíky do sudů a šup s nima do řeky a na svobodu. Následuje velice vtipná scéna, ve které Bilbo vymýšlí, co udělá sám se sebou. Nakonec mu pomůzže náhoda a už se koupou všichni.
Velká honička v sudech, při které elfi kosí skřety, škřeti se snaží utopit trpaslíky a Bilbo se drží zuby nehty vždy nejbližšího sudu.
Zlobiví elfíci zavřou bránu, takže trpaslíci jsou pěkně na ráně... A přichází první velká změna oproti knize. Tauriel a Legolase nepočítám. Kili schytá morgulský šíp do stehna. No co to jako má bejt? Ale tak budiž, jedeme dál. Brána je otevřená, sudy plujou, Tauriel a Legolas dál kosej skřety. Trpaslíci jsou všichni v sudech a Bilbo stále vlaje.
Když už to vypadá, že doplujou snad až k Osamnělé hoře, přistanou na mělčině. Kde je hnedka z fleku má na ráně Bard z Jezerního města. Díky tíze minulosti a vině předků je propašuje do města pod nánosem mrtvých ryb. A dovede si je až k sobě domů. "Tati, proč nám lezou trpaslíci záchodem?" "Přinesou nám štěstí?" =D

Za trpaslíky se táhne Tauriel, protože se nemůže zbavit myšlenky na Kiliho. Může se jí snad někdo divit? Já teda ne... A za Tauriel Legolas. Pročpak jí neřekne, že jí chce, co? Chlapi.

V Jezerním městě vládne solidní korupce a strach. Trpaslíci se nejdřív skrejvaj, ale když to vypadá, že jim Bard nebude schopnej pomoct, tak se vydají na vlastní pěst. A pak padne celý jejich krytí, když Kili sletí ze schodů s náručí zbraní... Nejdřív to vypadá na vězení, ale Thorin pronese ohnivou řeč, přislíbí jim zlato a pod jeho vidinou mu lidi z Jezerního města rádi půjčí všechno, co mají v trpasličí velikosti.
Při nastupování na loď Thorin zakáže Kilimu pokračovat ve výpravě. Fili se rozhodne zůstat s ním. Pak ještě trpasličí doktor Oin a Bofur, kterej zaspal a Thorin na něj nechtěl čekat. Vidina Arcikamu ho žene do nepříčetnejch obrátek.

Výprava se nám rozděluje. Což pokud si dobře pamatuju, v knize teda rozhodně nebylo. Polovina trpaslíků šplhá na Osamělou horu a druhá polovina (dobře, sotva třetina) léčí Kiliho nohu, která teď vypadá fakt dost blbě. Až člověka napadá, jestli to Jackson nepřehnal a nechce ho náhodou zabít ještě dřív, než v knize.... A k tomu zase skřeti! V Jezerním městě! Je naprosto nepochopitelný, jak se dokážou tak tiše pohybovat. Najdou je u Barda doma. Bofur je zrovna na lovu za bylinkama, Kili na stole, Fili a Oin jsou na skřety v podstatě sami.
Když jde do tuhého, přikvačí Tauriel. V závěsu za ní Legolas a zase je všechny pěkně pokosej. Řádná rubačka. Bleskurychlý akce a spousta řevu Bardovejch dcer. Kdo by taky neřval...
Když skřeti zjistej, že maj sice trpaslíky, ale ne Thorina, tak odtáhnou k Osamělý hoře. Legolas jde po nich, ale Tauriel nedokáže opustit Kiliho. Když už to vypadá, že to dá, tak se vrátí Bofur s bylinkama. Tauriel chytne novej dech a pomocí elfích kouzel Kiliho vyléčí. Ten je v deliriu a poslední, co se v této dějové linii dozvíme, je fakt, že je do ní zaprásknutej až po uši a ptá se jí, jestli ho ta Tauriel v Temném hvozdu mohla milovat. Protože tohle nemůže být ona, ona je totiž příliš daleko... Už už se dozvíme, co mu odpoví, ale mistr střihu nás nechá čekat ještě další rok. Děkujeme pěkně.

Bilbo se zatím na Osamělé hoře pokouší přechytračit draka Šmaka. A toho už fakt mluví Sherlock, má boží hlas... Arcikam se blejská. Šmak a Bilbo jedou v pěkný slovní přestřelce a trpaslíci čekaj venku. Nastává zmatené běhání, lezení, šplhání, padání, chrlení ohně... Vykoupání Šmaka ve zlatě "To si dělá srandu? Vždyť má ještě zplundrovat Jezerní město!" No taky že jo. Ze zlata se oklepal a vyletěl z Ereboru ven.

Pokračování příště...

Druhý díl končí elegantním letem draka Šmaka na jezerní město, kde Bard s posledním černým šípem míří k samostřílu, aniž by měl jistotu, že povídačka o jediné chybějící šupině na břiše draka je pravdivá a že má šanci ho zabít.

Ve zkratce, druhej díl je dost nevděčná pozice. Nemá pořádnej začátek. Nemá pořádnej konec. A děj se taky nemůže moc rozjet. A mimochodem. Tři hodiny filmu plnýho řek, vodopádů, jezer a dokonce město na jezeru, k tomu ještě pršelo a ani jedna pauza na čůrání?! To bylo normálně mučení...

Abych nebyla ale jenom negativní, výkony herců byly zase skvělé. Hlavně Martin Freeman jako Bilbo je jednoduše boží ^_^

Musim teda ještě říct, že mi dost chyběl hlavní hudební motiv. I see a fire se nemůže rozhodně rovnat s Lonely mountain.


A tady jsem našla, jak se trpaslíci jmenujou =)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 CherryPie CherryPie | 9. listopadu 2014 v 17:26 | Reagovat

Úžasná recenze! :D Dost mě pobavila a musím s tebou ve všech ohledech souhlasit.
Vím, že je jasné ,že spolu Legolas a Tauriel neskončí, ale zrovna Legolas je moje oblíbená postava z Pána Prstenů (i sníh ho poslouchá!) a dost mě sere, když mu taková mrcha ničí život. Doufám, že jí Kili umře v klíně! :-P  A ne, nejsem zlomyslná :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama