Jsem přestěhovaná na web Úspěšná mrcha. Navštivte mě =)

"Mám pokračovat?"

13. srpna 2013 v 22:18 | sussanah |  Postřehy
Milé děti, dnes si povíme něco o tom, jak propagovat svoje povídky na sociálních sítích. Pro příklad si vezměme Facebook, jelikož předpokládám, že ho většina z vás má. Kdo ne, přihlašte se, dostanete bludišťáka. Ale zpátky k tématu.


Dát na FB odkaz a svou povídku není špatná věc. Pokud se stydíte prezentovat ji na svém osobním profilu, existují přinejmenším dvě cesty, jak to obejít:
  1. vytvořit speciální profil pro blog a do přátel si přidat jen lidi, kterým chcete povídky prezentovat
  2. přidejte svůj osobní profil do nějaké specializované skupiny (Inkoustový klub, Fanfiction a vlastní literární tvorba (CZ/SK), nebo si najďete nějakou, která se vám bude líbit víc) a odkazy na povídky dávejte jen tam

Ano, může se stát, že v některé skupině bude i někdo z vašich přátel, ale když už jsou v takové skupině, nemusíte se jich zase tolik bát =)

Teď k další důležité věci - komentář. Mám takovej maličkej vtíravej pocit, že něco o tom sepsala už Temnářka, ale nejsem si moc jistá a nemůžu to najít. Tak znovu, opakování nemůže uškodit.
Neviděla jsem nikoho, kdo by jenom okopíroval odkaz do okýnka na FB a rovnou ho odeslal. Tak se to nedělá. Každý má potřebu napsat něco k odkazu, který nahrává, obzvlášť když jde o vlastní dílo. Ale lidi... Ten komentář (úmyslně nepíšu anotace) má sloužit k tomu, aby si teoretický čtenář odkaz otevřel a povídku si přečetl. To je úkol komentáře.
Ten obvykle odpadá při zveřejňování nějakého, byť druhého pokračování. Když jde o pokračování, tak už si autor věří (a nedochází k problému níže) a dokonce už můžou být nedočkaví čtenáři.
Problém je při zveřejňování první povídky nebo prvního dílu nějakého delšího textu. Když už jsme u toho... Povídka rozhodně nemůže mít kapitoly, opravdu ne. Zkuste pohledat na internetu. Ale na blogu je to běžné a musím se přiznat k tomu, že tu mám taky jednu, no možná dvě "kapitolovky".
Zpět k hlavní myšlence - komentář musí být hlavně pozitivní. V nejhorším neutrální. Totální katastrofa je, když napíšete: "Tohle je prolog/1. kapitola k mojí nové povídce, přečtěte si to a napište mi, jestli je to dobré a jestli má vůbec cenu pokračovat." Prosím? Co to jako má být? Na takovej odkaz já vůbec neklikám.
Tak za prvé, když pominu ty kapitoly, tak přece ale vůbec nejde o to, jestli to někdo čte nebo nečte. Jasně, když máte čtenáře, je to hnedka lepší, ale upřímně, tu povídku přece píšete protože jste si ji vymysleli, ne? Píšete, protože chcete. Čtenáři jsou až bonus navrch. A čtenáře nenaštve nic spolehlivěji než to, že tu "kapitolovku" nedotáhnete do konce. Což vypadá dost pravděpodobně, když si nevěříte ani na druhý díl...
Když už musíte povídku dělit na ty kapitoly, mějte je předepsané. Zveřejňujte až hotové povídky. Samozřejmě výjimkou jsou interaktivní povídky, ale ty jsou na zvláštní článek. Jsou těžké a chce to mít už něco za sebou.

Myšlenka tohohle článku? Buď pište pro sebe a sebevědomě, nebo nepište vůbec. Omlouvám se těm, kterých se to dotkne, ale jakmile píšete jenom kvůli tomu, že je to právě teď IN, tak si radši běžte nalakovat nehty...

PS: autorská krize je věc k diskuzi a musí si ji každý autor vyřešit ve vlastní hlavě a ne tí, že mu čtenáři řeknou "Piš dál."
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 es ef es ef | Web | 13. srpna 2013 v 22:44 | Reagovat

To s tou skupinou na facebooku mě nikdy nenapadlo.

A souhlasím, člověk má psát tehdy, kdy on chce.

2 nel-ly nel-ly | Web | 13. srpna 2013 v 22:55 | Reagovat

jak mám teda kapitolovou... text? :D nazvat, když napíšu na blog, přináším kapitolu ke svému románu, budou si opravdu myslet, že píšu román (což u fanfiction bude vypadat více než podivně :D), kapitolovky/jednorázovky jsou ošklivá slova, souhlasím, ale v blogové komunitě většina lidí naprosto chápe jejich význam... povídka může mít části (takhle jsem měla tu "jednorázovku" :D ach bože, ne tři části, protože deset tisíc slov na blog v kuse nenacpu), ale kapitoly zní prostě líp

co se FB týče, výborná věcička, ta skupina na ff sice docela zahnívá, ale já žiju hlavně blogovou fb stránkou, kde si můžu dělat, co chci (a pro recenzenty a ty, co se zajímají o knihy, hlavně ya fantasy, je i hezká skupina knižních blogerů)
podnětný článek, tohle se opakuje stále dokola, nejsi zdaleka první a nebudeš zdaleka poslední, kdo to napíše, ale oprakování matka moudrosti :)

3 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 13. srpna 2013 v 23:02 | Reagovat

[1]: není to špatná věc, zkus to :-)

[2]: může za to jeden příspěvek z dneška nebo včerejška právě na FB, který končil tím "má smysl pokračovat?" měla jsem co dělat, abych jí nenapsala něco kousavýho, ale pak jsem si řekla, že by to stejně nic nevyřešilo a do komentáře bych to ani nemusela nacpat celý :-D

4 Arvari Arvari | E-mail | Web | 13. srpna 2013 v 23:05 | Reagovat

Upřímně, já nemám ráda to vymezování se proti 'kapitolovkám'. Když se něco zveřejňuje na blogu, slovo 'kapitola' beru spíš jako označení pro kus povídky, co má tak do deseti tisíc znaků, prostě něco, co se dá najednou zveřejnit a někdo jinej to dokáže na blogu najednou přečíst. Není to kapitola v tom knižním smyslu, ale je snazší tomu tak říkat, než snažit se vymyslet a zavést pro to zvláštní termín. ;-)
Každopádně, s tím pokračováním souhlasím. Většinou, když si na netu chci něco přečíst, zajímá mě hlavně to, jestli je to dokončený. Už párkrát se mi stalo, že jsem něco rozečetla a konce se nedočkala, a vždycky mě to pěkně naštvalo. Za sebe můžu říct, že delší věci mi taky nesmí z počítače, dokud je nemůžu prohlásit za hotový, protože si prostě netroufnu riskovat, že někde v půlce mě ten příběh přestane bavit natolik, že to prostě budu muset utnout. A ano, už se mi to stalo, a to se snažím všechno, co rozepíšu, dotáhnout do konce...

5 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 13. srpna 2013 v 23:07 | Reagovat

[4]: Vždyť já tu ty kapitolovky taky mám... O:-)

6 Riko Riko | E-mail | Web | 13. srpna 2013 v 23:40 | Reagovat

presne toto som si potrebovala prečítať :)) Píšem jeden príbeh. No mávam pocit že to není dokonalé a snažím sa to vylepšovať kvôli ľuďom ktorí to čítaju aby sa im to páčilo. A všímam si že vďaka tomu mením skoro celú pointu príbehu... Len aby to bolo zaujímavejšie ... A po prečítani tej  vety "Buď pište pro sebe a sebevědomě, nebo nepište vůbec." mi to dodalo akési sebavedomie, odhodlanie aby som to písala jak cítim a hlavne pre seba. Vlastne ten príbeh vznikol kvoli tomu že som to písala pre seba ale akosi som už na to časom zabudla :)) Ďakujem

7 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 14. srpna 2013 v 7:23 | Reagovat

CHCI BLUDIŠŤÁKA! :D
Ale s těmi kapitolami...nevím, tak nějak mi přijde, že fanfiction se vžily název povídky, a že většina jich na kapitoly je. Ostatně ani já bych se asi neodvážila nazvat nějakou mou fanfikci románem a jaký trefnější název hledat?
Ale víc než ty věčné otázky 'Nevím, jestli je to dobré, jestli budu pokračovat', které většinou jen cílí na to, aby v komentářích stálo 'Je to super, určitě pokračuj' mě štve, když narazím na nějakého opravdu dobrého autora, který třeba píše tak, že se to dá bez obalu románem napsat, a najednou u nějaké osmé kapitoly se objeví: 'Toto je poslední kapitola, kterou mám předepsanou. Ale nemám čas psát dál, tak uvidíme...' a následující půlrok je ticho po pěšině, takže už zapomenu na jeho stránky.

8 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 14. srpna 2013 v 11:29 | Reagovat

[6]: To jsem ráda! :-) Přeju ti sílu do dalšího psaní :-)

[7]: To byl spíš takovej výkřik mimo mísu, tady bylo hlavní rozčarování z těch komentářů, kteří někteří dávají k odkazům na své povídky. :-?

9 Vendy Vendy | Web | 14. srpna 2013 v 20:30 | Reagovat

[4]:[7]:- ono nejde asi o kapitolovky jako takové, spíš o princip, někdo začne psát a zarazí se hned u prvního prdu, pardon, úvodu, s tím, jestli se to bude osazenstvu, tedy čtenářům líbit. Předně, po prologu ještě není až tak jasno, jak se budou události vyvíjet, a pak, napsat prolog a skončit, to je plácnutí do vody.
I když někdo má nápad na prolog, ale už nedokáže rozvést nápad dál. Takže končí u prologu...
Ale cením si každého pokusu, pořád lepší než hrát automaty, chlastat, střídat kluky a hulit mariánku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama