Jsem přestěhovaná na web Úspěšná mrcha. Navštivte mě =)

Když je třeba názor "zvenčí"

2. února 2013 v 20:33 | sussanah |  Postřehy
Tenhle článek by neměl přehlédnout nikdo, kdo píše. Ať už do šuplíku, na blog, nebo do soutěží. Pro každého z nás je důležitý názor někoho, kdo věci rozumí a nebude nám mazat med kolem huby.


Zamyslete se nad tím, jestli a komu dáváte svoje texty číst. A co vám na ně říkají? Maminka - Máš to krásný drahoušku. Kamarád/ka - A to jako vážně děláš tohle? Proč radši nejdeš se mnou do kina? (případně - Máš to krásný kámo). Čtenáři na blogu - To je hezú, jukni ke mně.
No a hodnocení z literárních soutěží nebývá slovní, takže z toho člověk taky prd ví. Jediné dvě, u kterých o slovním hodnocení vím, jsou New Weird a Dračí řád. A tyhle dvě soutěže spojuje postava porotce Sikara.
Čímž jsme se dostali k pravému jádru tohoto článku a tím je KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA TEXTŮ. A přestože Sikarovi nemůžeme poslat k hodnocení texty, které chceme poslat do zmíněných soutěží, právě kvůli tomu, že je porotcuje, přece jenom nám v šuplíku zbyde něco, co checeme poslat do jiné soutěže a o čem chceme být přesvědčeni, že to posíláme v nejlepší možné kvalitě.
Sama se ráda počítám mezi autory a nestydím se za to, že využívám pomoci ostatních. Já mám teda to štěstí, že můžu k téhle práci zotročit i členy vlastní domácnosti, ale jsou chvíle, kdy to nejde. Na koho se tedy obrátit? Na Triumvirát!
Říkáte si "Cože? Co to jako je? A jak do toho zapadá Sikar?" A odpověď je, že jednoduše. On, Ekyelka a Cirrat se jednoho dne rozhodli, že jakožto nároční čtenáři chtějí číst kvalitní knihy a předpokladem kvalitní knihy je kvalitní autor. A protože kvalitní autoři nepadají jen tak z nebe (až na pár výjimek), je potřeba si je "vychovat". Nelekejte se, výchova nespočívá v odlapení jedince a v nucených pracích. Jde o podporu těch, kteří v sobě mají nějaké ty ambice a touhy být lepším. A právě pro ty je tu Triumvirát a jeho "zlato" - emocemi nezatížená konstruktivní kritika od tří lidí najednou! Výhoda je v tom, že pošlete jeden mail a máte tři reakce. Nevýhoda spočívá v tom, že pokud máte slabší náturu, možná to pro vás bude příliš těžká zkouška... Nechci ale strašit. Sama jsem prošla Sikarovým sítem při loňském Dračím řádu vcelku nepoškozená a pustila jsem se do toho znovu =)
Pokud jsem vás nevyděsila, což doufám, že ne, proklikejte se odkazy, seberte odvahu a pošlete nějaký svůj text. Třeba budete překvapení, jak dobří vlastně jste ;)


PS: Pokud nemáte nervy na tři kritiky, je tu ještě jedna možnost - tetka Temnářka a její nabídka. Já jsem ji využila někdy loni. Pamatuju si, jak jsem se klepala při každém zapnutí blogu, jestli už tam bude reakce... =D Měla jsem štěstí a takříkajíc jsem "zabodovala". Ale i tak jsem potom mohla povídky upravit a přestože si netroufám tvrdit, že jsou bezchybnaté (jak by řekl Kryton), jsou teď mnohem lepší, než byly před posouzením.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sikar Sikar | Web | 2. února 2013 v 20:51 | Reagovat

Velice se mi líbí obrat "emocemi nezatížená kritika". Ty do samotné kritiky nejdou, maximálně v podobě mých výkřiků na adresu anonymů (o nichž si někdy autoři myslí, že pro ně znamenají zkázu, ale nakonec se může ukázat pravý opak). Osobně jsem se s přespříliš emotivní kritikou setkal a upřímně, když jsem to hodnocení četl, nechtěl jsem věřit vlastním očím, co za blábol může někdo vyplodit.

Pro čtenáře a hlavně autory, kteří mají zájem o soutěž se slovním hodnocením, mohu doplnit ještě soutěž Vidoucí od SF klubu Palantír.

2 KadetJaina KadetJaina | 2. února 2013 v 21:17 | Reagovat

Ono hlavně některé kritiky i ze soutěží jsou odfláknuté a nepojmou uplně všechno, protože porotci mají koneckonců hrozně moc textů a co k nim psát. Nabídka na konstruktivní kritiku od tří lidí, když je tam jen vlastní povídka, je hned něco úplně jiného. Takové předkolo pro soutěž, řekla bych :D

3 nel-ly nel-ly | Web | 2. února 2013 v 21:29 | Reagovat

rodince nic nedávám, protože vim, že by mi sice nřekli, že to mám krásný, ale spíš divně valili oči... i když máma by byla dokonalej betareader, nakonec ona sama překládá knihy a opravuje texty v časopisech :-D nidky mě nenapadlo, že v češtině je tolik pravidel, šílený
ale je to fakt... komentáře na blogu, o tom jak je to krásný, na který člověk naraozí pod příšernostmi, které prostě soudný člověk nemohl ani dočíst...
jenže to se pak jeden snaží o kritiku nebo poradit a autoři mu pomalu vyhrožují smrtí, takže ho to brzo přejde a radši mlčí (no já furt čas od času dloubu do vosích hnízd a taky mě nikdo nemá rád)

nevím, k čemu je mi soutěž (neříkám Dračí řád a podobně velké), když mi daj známku, ale už nevím, co mi k tomu řeknou (nebo hůř mám sbírat hlasy), i když je fakt, že náležitě okomentovat všechno, musí být dost náročné

temnářka svého času dělala hodnocení, nevím, jak teď :)

4 Natalia Contostavlos Natalia Contostavlos | E-mail | Web | 2. února 2013 v 21:37 | Reagovat

Je pravda, že objektivní hodnocení od čtenářů mi docela chybí. Já osobně jsem sice vůči své práci kritická až moc, ale přesto mám jistě mezi svou tvorbou bludy, o kterých nevím. Mám štěstí, že když už dám něco číst mojim rodičům, bývají většinou hodně kritičtí a objektivní (chtějí, abych se zlepšovala, abych byla dokonalá) :D Na druhou stranu se neúčastním žádných literárních soutěží a příjde mi hloupé někoho otravovat kvůli něčemu, co skončí akorát u mě na blogu :)

5 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 3. února 2013 v 14:39 | Reagovat

[3]: Momentálně hodnotím jenom občas, pokud mě text zaujme. Zájem byl takový, že jsem to musela utnout, protože bych nedělala nic jiného. :-)
Ale fungovala jsem takto dobré dva nebo tři roky. Možná se k těm povídkám časem vrátím. :-)

Ale je to náročné a člověk obvykle nevidí výsledky své práce.

Jsem zvědavá, jak dlouho to vydrží trojlístku. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama