Tereza Temnářka Matoušková - Hladová přání

18. prosince 2011 v 15:29 | sussanah |  Postřehy
Hladová přání se zhruba před rokem objevila na blogu http://temnarka.blog.cz/ a jmenovala se Žádný cukrkandl. Nešlo o obyčejnou povídky na části, nýbrž o povídku interaktivní. Což znamená, že my, čtenáři, máme na svědomí směr, kterým se povídka ubírala. Samozřejmě, že právo veta zůstalo v rukou autorky, ale i podílení se na vzniku takového díla díky anketním otázkám a komentářům pod jednotlivými díly dává pocit jistého zadostiučinění =)


Když povídka doběhla do konce, byla jsem spokojený čtenář. A když jsem se dozvěděla, že se chystá její knižní vydání, byla jsem znovu zvědavá. A rozhodnutá si knížku Hladová přání pořídit. A to i přesto, že v příběhu nemělo dojít k žádným velkým změnám. Číst znovu stejný příběh? Sama jsem nebyla přesvědčená o tom, že to někdy udělám. Chtěla jsem prostě jenom podpořit Temnářku tím, že si knihu koupím. Ale když se kolem mě začala objevovat taková spousta recenzí a článků o knížce, řekla jsem si, že to přece jenom zkusím.
Čtení mi zabralo necelé čtyři hodiny. Četla jsem v práci (naštěstí nebylo moc lidí) a tak jsem se do toho zabrala, že jsem zapomněla včas zavřít. Vůbec jsem nečekala, že mě tolik pohltí příběh, který vlastně už znám. Ale stalo se =)
A o čem že to je? O tom, že ta stará pravda "dávej pozor na svoje přání, mohlo by se splnit", může být v jistých situacích ještě nebezpečnější, než by se mohlo zdát.
Nerada bych tu něco prozradila, neumím psát recenze, je to spíš článek o knize, která se mi líbila a kterou jsem slíbila "vypíchnout" z Knih v mých myšlenkách =) (viz menu)
Ale abych o ní alespoň něco řekla, zodpovím otázky z KvMM:

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Protože jsem byla zvědavá, jaký je rozdíl mezi blogovým dílem a skutečnou knihou. Samozřejmě ve smyslu převodu prvního v druhé. A jak jsem řekla v článku, chtěla jsem podpořit autorku =)
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
maličká, ale poutavá
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
(tohle je asi nejtěžší otázka...) wow (ani nevím, jestli se to dá brát jako citoslovce, ale snad jo)
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Nechtěla bych být Kerdeou. U ostatních postav by se o tom možná dalo debatovat, i když jako u ostatních knih bych raději zůstala sama sebou.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Obrovské pozitivum je fakt, že se dá číst znovu! =)
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Že do omezeného rozsahu (100 stran) nebylo možné dát něco víc z minulosti postav, což by mě docela zajímalo. Ty střípky jsou hrozně lákavé.


Kdo ještě váhá, zda knihu pořídit či nikoli, můžu s klidným svědomím říct, že když si knihu koupíte, nebudete litovat =)
Osobně bych ji v knihkupectvích sice neřadila mezi dětskou četbu, ale v dnešní době si stačí zapnout televizi a uslyšíte v ní horší věci než "Do iridí prdele!"
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jilly Jilly | Web | 18. prosince 2011 v 19:54 | Reagovat

To je zajímavý, to jsem netušila:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama