19. června 2011 v 11:49 | sussanah
|
Před časem jsem slíbila, že se tu pokusím o vytvoření jakéhosi manuálu pro úplné šicí začátečníky. A dnes nastala ta chvíle, kdy začneme =)
V tomto prvním článku bych vám chtěla říct, co budete určitě potřebovat. Budu při psaní zhruba počítat s tím, že jako první věc budete šít třeba peněženku, nebo nějaký jiný menší futrálek.
- Chuť se do toho vůbec pustit! =)
- Jehlu a nit - u jehel je ještě vyfocený náprstek, ale ten není nutný. Pouze pokud víte, že budete šít tuhou látku (což pro začátek výrazně nedoporučuji!), nebo pokud máte citlivé prstíky. Tenhle balíček jehel stál 16,-
Tohle je moje zásobička nití, ale pro začátek vám bude stačit i jedna špulka. Nejlépe vybraná podle látky, kterou budete chtít zpracovat. Není dobré začínat s černou, ta není dobře vidět. Vlastně nejlepší by asi bylo mít nejprve kontrastní barvy =) Třeba bílou a černou, červenou a modrou, zelenou a žlutou =) Malá špulka nitě stojí u nás 7,-

- Nůžky - Můžete si pořídit buď obyčejné na papír, nebo speciálky na látku (což je pro začátek zbytečné). Na fotce jsou krejčovské, staré asi dvacet let. Nedávno jsem si je nechala znovu přebrousit a fungujé perfektně =) Nicméně i obyčejné nůžky z papírnictví vám dobře poslouží. Počítám, že nůžky má každý doma, pokud ne, sají se sehnat kolem třiceti korun. I nůžky na papír mají stejnou rukojeť, jako ty moje krejčovské. Pokud víte, že se šití budete chtít hodně věnovat, doporučuju tohle tvarované držení. Když máte nůžky jenom s očkama pro prst, nedají se s tím ustříhat velké plochy, rychle bolí ruce a práce pak obtěžuje. Vím to, protože když jsem měla nůžky u brušice, stříhala jsem kroužkovejma a bylo to dost hrozný...
- Krejčovský metr a pravítko - krejčovský metr je dobrý na oměřování sebe sama ( v případě, že šijeme nějaké oblečení), protože je ohebný. Mívá 150cm a sehnat se dá kolem dvacky.
Pravítko je zase potřebné při kreslení střihu. Tohle pravítko je samozřejmě děsně kraťoučké, obvykle je potřeba něco delšího. Ale tohle má zase výhodu v tom, že je v něm zabudovaná malá solární kalkulačka, která se hodí pro výpočty střihů (o tom zase příště =)
- Látka - tu jsem nefotila, ale pro začátek si vybírejte látky, které moc nepruží a které se netřepí, pokud máte doma staré rifle, které už opravdu nebude nikdy nikdo nosit, je to ideál. Látka se moc netřepí a je pevná. V případš, že nic takového doma nemáte, tak v galanteriích bývá oddělení "zbytků", kde prodávají kousky látek, které jim zbyly z těch velkýh balíků. Bývá to celá šíře látky (140 nebo 150 cm) a pak nějaký kosek šíře (od 20 do 150 cm). Ceny jsou různé, podle materiálu, ale dobrá pevná bavlna se dá najít i za 17,- Tyhle zbytky mají výhodu v tom, že se nemusíte spokojit s jenolitou modrou na džínsách, ale můžete si vybrat barvu a třeba i nějaký potisk =) V případě té peněženky vám stačí kousek i patnácticentimetrový =)
- Křídy - jsou důležité! Nemyslete si, že můžete po látce kreslit tužkou, nebo propiskou. V případě, že se vám nepovede na první pokus střih na látku dobře přenést, budete muset mazat a to se dá právě s křídou (ta se trochu poklepe a vypráší se). Samozřejmě se někdy stane, že křída chytne opravdu dobře a nejde se jí zbavit jinak, než vypráním. Na fotce u kříd vidíte ještě kousek jemného smirkového papíru, ten má funkci ořezávátka, ale pozor! dělá to hroznej bordel a asi nejlepší je to dělat do umyvadla. Voda to spláchne. Kdybyste to dělali do koše, napráší vám to všude okolo.
- Špendlíky - Když chceme přesně sešívat dva a více kusů látky k sobě, musíme si je sešpendlit, aby se nám nepohnuly. Špendlíky se prodávají v malé plastové krabičce a stojí myslím 27,- Ta věc, do které to mám zapíchané, ta stojí 80,- a pokud nebudete špendlit nic obrovského, nepotřebujete ji.
- Nakonec je dobré pořídit si na vybavení nějakou škatulku. V nabídce je spousta předražených šicích truhliček, které opravu nepotřebujete. Pro začátek stačí svačinová krabička =) Tuhle jsem koupila naplněnou nějakejma tyčinkama, takže vyšla asi na padesát korun, možná ani to ne.
Vejde se do ní všechno, co ze začátku budete potřebovat (ty nůžky nemají dobré držátko, ale jako cestovní to úplně stačí). Rekapitulace - jehla a nit, nůžky, metr, špendlíky, křídy.
Na látky ze začátku nic potřebovat nebudete, časem sami zjitíte, jak vám to nejlíp vyhovuje =) Já je mám ve velkých lepenkových bednách a na každé mám napsáno, co v ní je (prostěradla, rifle...), ale časem si chci pořídit speciální skříň.
Doufám, že je vám vše jasné a že jsem na nic nezapomněla =) Kdyby něco, klidně se ptejte v komentářích.
V příštím "díle" se můžete těšit na videonávod na podle mě základní steh.
Zatím všemju rozumím
Opravdu pěkně napsaný článek. Uvítala bych tu (třeba později) účelové návody. Třeba jak opravdu učít třeba sukni, tu peněženku, atd. :)