Jsem přestěhovaná na web Úspěšná mrcha. Navštivte mě =)

Stroje času

12. června 2011 v 22:56 | sussanah |  Téma týdne
"Každý máme své stroje času. Ty, které nás posílají do minulosti jsou naše vzpomínky. A ty, které nás posílají do budoucnosti, jsou naše sny."

Tohle je můj oblíbený citát, ale bohužel nevím, od koho je. Nicméně se sem pěkně hodí. Mám pocit, že by se sem hodila i zmínka o mailu do budoucnosti, ale o tom už jsem tu mluvila myslím dost. Pojďme se podívat na ten citát. V poslední době mám pocit, že trávím moc času v minulosti. Ale tohle nemá být o mě, že ne =)

V každém filmu o cestování čase se dozvíme, že v minulosti nesmíme nic měnit, nebo změníme budoucnost. A stejně tak je to i v každé knížce. Snad i v každé povídce. Minulost se prostě měnit nesmí a to ani kdybychom ten funkční stroj času měli. Můžeme ji jenom pozorovat. Jako něco, co už se jednou stalo. A i když si postupem času pamatujeme jen to pěkné, tak nesmíme zapomínat na to, že jsme měli pro svá rozhodnutí i své důvody. Otázky typu "coby kdyby", nejsou na místě při uvažování o minulosti. Ty si můžeme dovolit jenom při spekulování o budoucnosti. Případně o současnosti.
A tím se vlastně dostáváme do dalšího stroje času. Naše sny. No neříkejte, že žádné nemáte, protože to vám nesežere ani Bílej Tesák! Každej máme sny. Některé jsou nereálnější než jiné, ale to neznamená, že nejsou důležité. Každý sen má svou váhu. Možná, že už je moc pozdě večer, ale zřejmě bych to stejně napsala i v pravé poledne. Sny jsou ještě o trochu důležitější než naše vzpomínky. Protože vzpomínky sice dělají to, kým jsme, ale sny dělají to, kým být můžeme. A nemusejí to nutně být sny o kariéře. I sny o cestování dělají stejnou práci - ženou nás kupředu. Snít je hrozně důležité. A jestli se někam hodí otázky "coby kdyby", tak je to právě sem. "Co se stane, když zítra zavolám Pavlovi?" No přece víte, kam mířím ;)

A někteří z nás jsou vybaveni ještě jedním strojem a tím je mezidimenzionální hopsátor - neboli naše fantazie =)
O té snad ani nic psát nemusím =D Fantazie má stejnou váhu, jako předchozí stroje, ale je nejnebezpečnější. Když se utopíte ve vzpomínkách, existuje šance, že někdo ve vašem okolí ví, co vás trápí a pomůže vám z toho. Když se budete překotně hnát za nějakým nesplnitelným snem, je možné, že vás nějaký váš blízký chytí za flígr a zakotví zpátky do přítomnosti. Ale když se ztratíte ve svém vlastním fantazijním světě, o kterém víte jenom vy...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nine (DH) Nine (DH) | Web | 12. června 2011 v 23:52 | Reagovat

Moc pěkně napsáno :-)
Nad tím často uvažuji... Co by kdyby... :-) Ve filmech jsou výsledky těchto úvah většinou prezentovány jako to horší, co by nás mohlo potkat... Vlastně existují knížky, kde se na konci kapitoly čtenář sám rozhodne, co hlavní hrdina udělá. A přeskočí na přísl. stránku. Dočte kapitolu a může si říct: A co kdyby přecijen udělal tohle? Zkrátka na tom rozcestí zkusí jít oběma (či i více) cestami...
Takové knížky nám představoval na ZŠ spolužák a občas si na ně vzpomenu. Sama jsem ji ale nikdy nečetla :-)
Určitě bych chtěla zjistit, co by se stalo, kdyby tehdy věci byly trochu jinak. Jak by vypadala moje současnost... Ale chtěla bych si vybrat, mít tu možnost... :-)

Sním hodně ráda. Často se tak ocitám v situaci, kdy čučím, jak se říká, do blba :-D Protože si tak jako fantazíruju. Jsem průbojnější, nedochází mi slova, dávají smysl... :-D Nebo po filmu si řeknu, jak bych se asi chovala, kdybych toho herce potkala... :-D Někdy se svými představami dokážu i dojmout :-D Jak uspořádám nějakou akci a všichni okolo budou šťastní... Vlastně třeba teď aktuálně si představuji tátu, až mu k narozeninám dáme let vrtulníkem. Jak rozbalí tu obálku (či v čem mu to dáme), jak si to přečte... :-) A co teprve až bude nasedat do vrtulníku a pak z něj vystupovat... :-) Už teď mi je z toho do breku :-D :-)
Fantazie, bez ní se snad ani nedá žít :-) Určitě je krásné se občas někde ztratit, někde, kde si pravidla určuje fantazírovač sám, nikdo ho neruší... :-) Je to zkrátka jen a jen jeho svět :-)
Dětská fantazie je úžasná :-D :-)

2 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 13. června 2011 v 9:14 | Reagovat

[1]: ty máš skoro delší komentář, než já článek :-D

takovou knihu mám doma, je docela dobrá =) třeba hned moje první rozhodnutí dotyčného hrdinu zabilo :-D

taky si někdy představuju, co bych na místě nějakého herce, nebo spíš postavy, dělala já a obvykle si vedu líp, než je to napsaný, ale víš jak :-P ve skutečnosti bych tam nechtěla být ani za mák :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama