Jsem přestěhovaná na web Úspěšná mrcha. Navštivte mě =)

LS - Vyhodnocení 4. kola

17. března 2011 v 14:44 | sussanah |  Literární soutěž
Moji milí,
máme tu poslední hodnocení. Jelikož někteří soutěžící odpadli (viz zde), vejde se nám to do jednoho článku. Možná i proto, že Kriza ani tentokrát neposlala své hodnocení, ale to už je teď jedno. Nemůžeme čekat věčně, že? =)
Sentiment si nechám na úplně poslední článek, ve kterém bude vyhlášení celkového pořadí. Celkový článek vyjde cca za 14 dní. Jednak musíme nechat nějaký čas na poslední anketu a jednak je možný, že mi z toho hrábne, až to budu sumarizovat, tak ať aspoň nejsem v presu =D
Tak jdeme na to =)

´
Na začátek bych ráda připomněla, že soutěžící tvořili fantasy text k této fotce:

´
1) Dreamy° - Zakázané ovoce (čtěte zde)
Lirael - Příběh je promyšlený, má spád a má happy end. Trochu jsem čekala větší rozmáchnutí a dotažení, než jenom jejich společný odchod. Třeba víc výčitek rodiny, že na ně ještě budou pořvávat, někdo se víc ozve, když za Eileen Andrew zamíří. Dost mi vadily dvě věci: použití "díky jeho nerozvážnosti", spousta lidí používá díky, kde by mělo být kvůli a potom "mi dva", kde mělo být my dva. Můžou to být překlepy, to se stane každému, ale víc si po sobě čti. Popisy v textu jsou napsané velmi květnatě, slovní zásoba je bohatá a moc se mi líbil detail přirozeného orientačního smyslu víl. =) Nemohla jsem si pomoct a vzpomněla jsem si na Harryho Pottera, čtvrtý díl. Čarodějové, ples akademie, dívčí škola na návštěvě, víly, potom velká brána... Možná je to náhoda. Není to opisování děje knížky, ale těch podobností bylo hodně. Dějově nevidím mezery, jen něco nezmíněného, ale minimálně.
Známka: 2
´
Kitanya - Další z příběhů ála Romeo a Julie. V dnešní době už je to béčkový stereotyp. Ale chválím za gramatiku a kompozici. Také děj v různých časových linií se mi líbil. Bohužel mě zklamal formát postav, mrzí mě, že se všichni drží Tolkienových ras. Čaroděj, coby člověk, víla, elf. Nelíbí se mi tato kombinace. I když zde se jednalo jen o názvy nikoli charakteristických rysů postav. Kdyby sis vymyslela vlastní postavy, vlastní rysy rasy, bylo by to určitě originálnější a vypadalo by to méně kopírovaně. 3-
´
Sussanah - Ten šťastný konec se mi k celému příběhu nějak nepozdává, ale jen, když o tom přemýšlím. Když jsem dočetla, měla jsem spokojený úsměv =) Potěšilo mě, že mě žádná hrubka nepráskla do očí. Jediná věc, která mi tam opravdu neštimuje, je chování elfa. Já být na jeho místě, tak toho Andrewa (nevím, jak to správně sklonit =)) nakopala a nenechala bych to být jen tak...
Známka 2
´
2) Teia - Mami (čtěte zde)
Lirael - Tenhle příběh mi asi dost unikl. Natalie byla jako malá v kostele, kde zemřela její matka a spousta dalších, má výčitky, načež bez jediného gesta odporu zabije vlastní dceru? Normální matka by svou dceru, která je mimochodem zmíněná až těšně před svou smrtí, nezabila, zabila by sama sebe, nebo dceru a pak sebe, nikoli jen dceru a ani náhodou by to nemohl být konec příběhu - happy end, konec války! Ne. Připadalo mi to neúplné. Nadpis byl super a motiv mrtvé matky vůbec nebyl špatný, ale příběh tak postrádal jasné vysvětlení děje a jednoznačné popisy okolí, že jsem se v tom ztrácela. A proč zrovna královna Mab? Jestli to bylo náhodně vybrané jméno, budiž, ale tohle sousloví existuje už dlouho v keltské mytologii a například Shakespeare ho použil v Romeovi a Julii, takže bych ho na tvém místě nevrhala na elfku vysokou snad deset metrů. Nadpis byl super a příběh by nebyl tak zabitý, protože nápad měl, jenže byl neúplný. Při popisování děje buď opakuješ slova, což by normálně zdůraznilo napětí, ale ne když je jich příliš, nebo píšeš krátké popisy. Spousta slov v příběhu nebyla adekvátních vzhledem ke kontextu - třeba "blbost", příliš současný pojem. Válka není vysvětlená, je to vytržené z kontextu.
Známka: 3
´
Kitanya - Co si o tom mám myslet? Výstřely, elfi, pár století u hlavní postavy (nebylo vysvětleno, že je to také elfka), ukradené slunce, něco jako jiná sféra? Jednotlivé detaily mi prostě nezapadají. Otevřené otázky a nezodpovězené dějové linie jsou zajímavé, ale ty detaily… Viděla jsem tu pár překlepů, ale to nestojí za řeč, natož za pokárání. Čím dále jsem četla, tím více jsem byla zklamaná. Ano, uznávám však, že pravopis, skladba vět a další záležitosti byly v pořádku. 3
´
Sussanah - První věc, která mě praštila, bylo slovo "vyřknout"... Desetimetrová elfka? Zabití dcery, o které není jinde ani slovo? Mno. Tohle mě ani trochu nezaujalo a bohužel nejsem schopná najít v tom potenciál. Tři stránky nejsou málo, myslím, že by to šlo i líp. Ale nebudu úplný zloun, dám za 4. Protože tam aspoň nejsou hrubky a nelogické věty. I když jedna vlastně ano, ale to je asi jenom zapomenuté sloveso.
Známka 4
´
3) Berenika - Zlodějka (čtěte zde)
Lirael - Nejdřív jsem byla mírně rozladěná Sibiří, potom mě potěšila správná rozloha a nadchla mě smyšlená náboženství, kde popis zašel do detailů, po kterých jsem neměla další otázky. Asi nejsem dost důvtipná, nebo mám tak vysokou teplotu, kterou jsem dnes raději neměřila, ale trošku mi unikl závěr příběhu, smrt elfa. Jinak mi přepínání dějů vyhovovalo, bylo to dobře napsané. Asi bych to raději viděla propojenější, jasněji řečené. Vážně nemám sílu si číst všechno třikrát.
Známka: 2+
´
Kitanya - Na gramatiku a pravopis se nemá cenu vyjadřovat. Tady je to téměř bez chyby. Mrzí mě však, že většina soutěžících, když se řekne fantasy, si představí elfy. Příběh byl zajímavý, ale přece jen.. Neoriginální. Kdyby sis vymyslela vlastní fantasy postavu, stoupla bys na ceně. Aspoň, že ten děj mi nepřipomínal žádný jiný už napsaný. Také se mi líbilo, že neustále nutil čtenáře číst dál a dál, a na konci při nejmenším nezklamal. 2
´
Sussanah - Líbí se mi potenciál myšlenky. A protože vím, že to byl jen první díl, jsem potěšena, jak "dobře" to začalo. I když jsem vůbec nepochopila, co se tomu elfovi stalo a jestli fakt umřel, nebo co se s ním stalo...
Známka 1-
´
4) Bachiari - V jeden den, v jeden víkend (čtěte zde)
Lirael - Neskutečně podivně napsaný text. Tady mi asi nic neuniklo, ale nějak jsem měla během čtení chuť uniknout já. Smysl kurzívy se dost měnil. Rozhovory byly absurdní, jak nejednou pronášela hlavní postava Karin. "SamozDřejmě" mi málem odpálilo hlavu na Mars. Ne, že by nápad byl mimo, ale styl napsání jsem vážně nepochytila. Ale píšeš podobně podivně jako TlusŤjoch, takže ostatním se to třeba bude líbit.
Známka: 3
´
Kitanya - Tenhle příběh mě opravdu zaujal. Mám z něj radost, a teď si momentálně nevzpomenu na nic, co bych mohla vytknout, A závěr se také povedl. Doufám, že ostatní neurazím, když tomuhle dílku dám jedničku.
´
Sussanah - Velice oceňuji pokrok, který jsi udělala od prvního zaslaného textu! Sice jsem nepochopila, jak je možné, že se v té škole potkali, ale nějak extra mi to nevadí. Jsem potěšená, že vidím pokrok, a tak dávám za 1. =)
´
5) TlusŤjoch - Kocurova achronologická Kniha Pahorkatiny (čtěte zde)
Lirael - Proboha. Vůbec nechápu kam chodíš na svoje nápady. Neberu ti originalitu a už vůbec ne čtenáře, protože těch máš mraky, některé jednoduše tohle baví, stejně jako ostatní porotkyně. Mě vážně ne.
Známka: 5
´
Kitanya - To jsem si musela přečíst čtyřikrát, než jsem pochopila pár detailů. Ale je to odvaz, vážení. Hodní draci. "Pálením svitků …to začíná."
"Pálením slivovice …to končí."… "Jsi vyvolencem, …" A já čtu Vyhulencem L. "Quod erat demostrandum!", vkusné. "Zlo se přišlo napít." "Bílá je přece barva smrti," - už od dob Keltů a nejen za nimi. "Lovecký chameleon", Sikarův kapsaicin, "AuouA umíral jako rudovousý " , Ta Zlo… Zase ty ženské … "Pojď, přišla si se přece nepít, ne?"… To jsou prostě perly… Jsem unešena, a to od jisté doby nepiju a nikdy jsem nezačala hulit.
1*
´
Sussanah - Číst tvoje texty v práci je prostě o flek =D Zákaznice si kolikrát myslí, že se směju jim! Nemůžu jinak, než dát 1!
´
6) Camellia - Tajemné útočiště (čtěte zde)
Lirael - Tvůj příběh byl vyčerpávající. Smaragd je zelený, smaragdově modrá obloha neexistuje. Popisuješ všechno šíleně trhaně. Myšlenkový tok Alyson je hodně zvláštní. Když otevírá dveře, zavržou a prázdným svatostánkem se to rozlehne. Taky při otevírání dveří dokážeš proscanovat celé široké okolí, než tam vůbec vidíš? A jak může Alyson popisovat postavu, která tam stojí bez povšimnutí? Vždyť si jí Alyson právě všimla. Vymyslela jsi to hezky, jen píšeš vážně hodně trhaně a dělalo mi problém se soustředit. Nejednou jsi volila špatná slova a výrazy.
Známka: 2-
´
Kitanya - To je velice krásný příběh. Moc hezky se mi četl, měl spád, nemluvila jsi jen v minulém čase, nádech fantasy by tu byl, a šlo to i bez elfů a víl. Dočetla jsem ho až do konce s pocitem, že se nic během čtení nepokazilo. Dávám jedničku.
´
Sussanah - Když pominu to smaragdové nebe (když už, tak třeba safír) a zdrobněliny, které mě poslední dobou hrozně iritují... Tak mám takovéhle příběhy děsně ráda =) Tajemné a mystické a s dobrým koncem =) Ode mě 1.
´
7) Gigi - Meč a hůl (čtěte zde)
Lirael - Moc díky za příspěvek, u kterého jsem si nervala vlasy zděšením a nepředčítala nahlas přehnaně dramatickým tónem, abych se to donutila vnímat.
Známka: 1
´
Kitanya - I tento příběh mě velice zaujal. Opravdu jsem se do něj chytla. Neviděla jsem zde žádné nesmyslné věty, žádné na prázdno voolelné fráze. Ale přece, "Mladíkovo tělo se začalo třepat…", slovo třepat tu není vůbec hezké, třást už by bylo lepší.
"… ale pak vojáci jako jeden muž bouchli meči o štíty a se.." Ani slovo bouchat zde moc nesedí. Co třeba sloveso zařinčeli? Avšak, tohle je bitva jak řemen. Tak to má být. Ale co ten kostelík? Dávám jedničku.
´
Sussanah - Tak tohle se moc dobře četlo! Líbilo se mi, že scény z boje jsou uvěřitelné a nejde o žádné neporazitelné hrdiny. Akorát jsem nepochopila ten úplný konec. Ten poslední démon utekl, nebo umřel, protože neměl podporu ostatních? A jak to myslíš, že Aidan vyhrál?
Tak jako tak - Známka 1
´
8) Drom - Syn Temnoty (čtěte zde)
Lirael - Sice to máš delší než pět stran, ale je mi to upřímně jedno. Nemám potřebu nic kritizovat, příběh je propracovaný, bavil mě a ze všech se mi líbil nejvíc.
Známka: 1
´
Kitanya - "Lykan střední velikosti" tato kombinace slov mi tu moc nešmakuje.
"další úplněk nastane za devět dní," Jsem trošku dezorientovaná. Mám zažité, že lykantropové se proměňují při úplňku. A pokud tomu tak je, ta předchozí věta je nesmyslná.
"s penězi", ano správné i.
"S těmi slovy k němu přikročila, obtočila ruce kolem jeho krku a žhavými rty ho uvěznila v polibku." To je mi fofr, panečku… Jinak příběh byl poutavý, taktéž neohraný a neokopírovaný s nečekaným koncem. 1-
´
Sussanah - Tak tady opravdu není, co bych vytkla. Příběh se mi moc líbil, a i když bych ocenila více informací o tom chlapci/vlkodlakovi, dávám za jedna.
´
A za dva týdny tu čekejte celkové vyhodnocení a maličký dáreček pro každého zúčastněného =)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Teia Warrilow Gingl Teia Warrilow Gingl | E-mail | Web | 17. března 2011 v 15:03 | Reagovat

Moc se ti omlouvám, že jsem to úplně zapomněla uveřejnit, ale LS mi úplně vypadla z hlavy :-( Za hodnocení děkuju, vím, že to bylo zmatené a nápad se mi nepovedlo rozvést. Děkuj Bohu, že jsem tam nepoužila věty jako: "uriel je nejmladší ze čtyřky je uriel" či "čí čaj je můj?", protože to se mi jednou taky povedlo vyplodit a nebylo to myšleno vtipem. :-)

2 gigi gigi | Web | 17. března 2011 v 15:44 | Reagovat

Děkuji za poslední hodnocení :)

to Kit: no,jo, máš pravdu :) jak to teď čtu "třepat" a "bouchnout" zní vážně divně :D

to Sus: jj, ten poslední utekl...a ta věta, že Aidan vyhrál byl jen jakýsi projev Azařiny sesterské lásky...+ že to byl on, kdo zabil toho démonského  vůdce

3 Camellia Camellia | Web | 17. března 2011 v 17:49 | Reagovat

Vážně tam mám smaragdovou oblohu? No to jsou mi věci :D Je to překlep způsobený tím, že jsem si to po sobě pořádně nepřečetla. Ale což, stane se.

Děkuji všem za hodnocení :-)

4 Eirin Bachiatari Phantomhive Eirin Bachiatari Phantomhive | Web | 17. března 2011 v 18:19 | Reagovat

já vím, uznávám, že toto dílo bylo poněkud... absurdní! Přemýšlela jsem každý den nad nějakým smysluplným tématem, prohlížela jsem  fotku a čas ubíhal stále víc a víc! A tak mě asi v polovině začínali ubívat síly nad přemýšlením. :D
Lirael-  uznávám, sama jsem s tím nebyla zcela spokojená.

Ale jinak páni! Děkuju moc za kladné hiodnocení, velice mne potěšilo čtení ,,Jsem potěšená, že vidím pokrok."

5 Lirael Lirael | Web | 17. března 2011 v 21:13 | Reagovat

Upřímně se omlouvám za místy přehnané urážky, psala jsem to s horečkami a po termínu aniž bych si texty pročetla už dřív než na poslední chvíli. Ne, že bych si nestála za známkami, ale mohla jsem to komentovat míň ostře.

6 Jago Jago | 19. března 2011 v 22:49 | Reagovat

Dovolím si malou poznámku k TlusTjochově pětce: GRAECA SUNT, NON LEGUNTUR. [5]:

7 Lirael Lirael | 27. března 2011 v 0:56 | Reagovat

Jago: Za komentáře k textům TlusŤjocha si ale stojím od samého začátku a to jsem napsala stejně s horečkou, jak bych to napsala teď.

8 Jago Jago | 28. března 2011 v 13:48 | Reagovat

[7]: Já to TlusŤjochovi říkal, že s parodií narazí...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama