Jsem přestěhovaná na web Úspěšná mrcha. Navštivte mě =)

LS - Vyhodnocení prvního kola (soutěžící 8 - 13)

11. prosince 2010 v 21:14 | sussanah |  Literární soutěž
Pokračování vyhodnocení prvního kola. První část si můžete přečíst zde.


***
8) Dreamy° - Láska v říši kouzel (čtěte zde)
Kriza - Zde je pěkně využita přímá řeč, tok je svižný, nezdržujeme se příliš popisy,
rozvíjíme dětskou fantasii. Někdy až moc, pohádce chybí trochu úvod a zase moc
se toho v ní neděje. Občas nás vyruší "spousta" a jiné nešvary.
Navíc zápletka připomíná Ledovou královnu..
Známka 3
---
Lirael - Další z pár pohádek, u kterých jsem si během zaujetí příběhem vůbec nic nepoznamenala. Trochu mi chybí větší zasazení příběhu. Působí to jako vytržené z kontextu, kde býval i nějaký ten úvod. Pohádka na dvě stránky přece znamená, že by to měl být celistvý příběh. Nevysvětlilas, jak se Teo dostal do říše kouzel... Vymyslelas vážně krásnou pohádku, jde o lásku, která krásně vyřeší problém říše kouzel a tak dále. Škoda, že jsi to víc nepropojila.
Známka: 2
---
Kittanya - Začátek pohádky sis vypůjčil/a z jedné pasáže pohádky Jak uplést ze slámy zlato (česká Rumprcimprcampr). Ale opravdu jen začátek. I tady jsem našla pravopisné chyby (např. kapky se snášeli), ale je jich pomálu. I když pohádky vybízejí k vyprávění v minulém čase, i tady oceňuji snahu o občasné použití přítomného času a přímých řečí. Dalším plusem jsou krátké jednoduché věty. Žádná kilometrová souvětí, kde se ztrácí nejen čtenář, ale i autor. Ale klasické "láska všechny zachrání" je už neoriginální. Líbí se mi část věty: "nádherných rozevlátých šatech barvy zralých meruněk ". Takové jemné a neočekávané. Zase něco jiného od zlatých, křišťálových nebo jako noc temných šatů. Volba přirovnání, přívlastků a sloves není nijak oslňující, ale pořád lepší než všechno zposvátňovat a přikrášlovat. 2
---
Sussanah - Tahle pohádka se mi docela líbí, jen mi v ní chybí vysvětlení. Proč princ zmizel. Proč zrovna na to místo (případně proč bylo prokleté a jak to, že se společně s vysvobozením prince překonalo i to prokletí). Také bych sem tam překopala slovosled.
Známka 2 (za ty chybějící informace)
***
9) Camellia - Kouzelný klíček (čtěte zde)
Kriza - Hezký příběh s pravou pohádkovou zápletkou. Je vidět, že se autor vžil do rolí postav, děj vypráví trochu "hovorovým" jazykem, a rozuzlení na konci je trochu snadné a rychlé, na to, kolik je věnováno úvodu. Ale i "jednoduchý" příběh může potěšit, zvláště, když je bez pravopisných hyb. Známka 2
---
Lirael - Krásná pohádka, u které se autorka snažila o pohádkové vyznění vznešeným jazykem. Jenže některé detaily byly podstatně nedotažené - "potřebuju" by například pohádkový král nikdy neřekl, vypravěč by nikdy nepoužil slovo "skoro", spíš by řekl "málem" nebo "pomalu". Ráda také používáš slovo "spousta" a špatně ho skloňuješ. Spousta princů přijela, ne přijelo spoustu - shoda podmětu s přísudkem. Ne úplně dotažený mi připadal příběh klíčku - k Willovi přicestoval zázrakem, protože byl kouzelný, nebo měl jeho dědeček univerzální? Nebo jsi myslela, že jí klíčkem maminka našla ženicha? Všechny možnosti se mi líbí, ale v příběhu nic takového nemáš. Nicméně celkový nápad se mi moc líbil a "sedmá hora" je hodna vyzdvižení.
Známka: 2
---
Kittanya - Zajímavá verze Kouzelného klíčku. Ale věta: "Král už začínal být naštvaný." , je jako pěst na oko a vůbec se mi do textu nehodí. Spíš bych napsala: "Králi už trpělivost docházela". Nebo něco podobného. Ale zbytek příběhu se mi velice líbil. Velké plus dávám za autentickou osobní řeč postav. Prostě tak, jak by to řekly. Bez užití archaických oblbovátek. Je to osobnější, důvěryhodnější a člověk si může domyslet i tón, jakým by to asi daná postava řekla. Nejvíce se mi líbil konec. Jak princ vešel za princeznou do komnaty, dával jí otázky, hledal klíček, našel… Chtělo by to ještě potrénovat interpunkci ve větách. Konkrétně čárky. Někdy jsou zbytečné, někdy chybí. Ale to je jen takový malý detail a s hodnocením pohádky nesouvisí. Pohádka je psaná lehkým srozumitelným stylem, a proto se mi dobře četla. I tady se mi líbí krátké jednoduché věty pro urychlení děje. 2
---
Sussanah - Další pravá pohádka! =) Poprvé nemám co vytknout a dávám 1. Líbí se mi jména, líbí se mi myšlenka, líbí se mi konec. Prostě se mi to líbí!
***
10) TlusŤjoch - Pohádka o Kocůrovi, klíči a kompasu (čtěte zde)
Kriza - U téhle pohádky je autor odhalen již během nadpisu. A nezklamal, hýří humornými narážkami pro děti i dospělé a použitý jazyk je opravdu květnatý, radost pohledět. Děj je svižný, plný nečekaných otáček. Svými kouzly, rozuzlením a ponaučením, mě opravdu pobavil. Tak má správná pohádka vypadat.
Známka 1
---
Lirael - Mám pocit, že záměr autora je nad moje chápání, jak moc byl text futuristický. Pro mě patříš mezi autory, kteří budou pořádně pochopeni až po své smrti. Evidentně ses snažil o originalitu, ale na mě to bylo moc a takhle prostě pohádka nevypadá. Neudržels mou pozornost víc než pár řádků v kuse. Mám smysl pro humor, ale pro mě byl tohle špatný vtip... A jestli ti vadilo zadání pohádky, mohls to dát najevo trochu míň extrémně. Bohužel pro tebe hodnotím jednoznačně subjektivně.
Známka: 5
---
Kittanya - Hustý! Vo-vo-vopravdu. Psáno dialektem, se vsuvkami, perfektní přirovnání a sousloví (vobr jako vůl, mezinárodní véčková řeč, jahody samým dojetím dozrály, hospodský pípovod …), rychlý spád, nečekané konce a hlavně - moderní vtipné pojetí. A jedno obrovské plus máš u mě za tu fyziku! (I když nejsu Kriza.). Kukám tu na pár překlepů, ale to je prkotina, pal čert. Pohádkové postavy, princezny, kouzelný klíč, pohádkové rozuzlení (i když dvakrát), … A Tlusťjochův kompas je bomba! Co víc dodat, abych to nepokazila? Originální, neotřelé, vtipné a po celou dobu čtení jsem se nenudila. 1*
---
Sussanah - A podruhé nemám co vytknout. Tenhle text je tak nacpanej intertextualitou, narážkama a dalšíma skrytejma významama, že to snad ani není možný =D Kdybych měla vypíchnout, co se mi líbilo nejvíc, musela bych sem celý text opsat!
Dávám 0! (Je to víc než jednička s hvězdičkou, abyste věděli! =D )
***
11) Teia - Bullet (čtěte zde)
Kriza - Trochu mě vyděsila "vyvržená čarodějka", vyvrhují se vnitřnosti, neplést se
zavrhováním. Na jazyce je ještě potřeba zapracovat, stejně jako na výstavbě
děje, celé se to trochu motá. Oceňuji nápad, ale příběh k jeho realizaci mi
silně připomíná jeden seriál, v česku vysílaný pod názvem "čarodějky." Tady to
bude chtít ještě práci, než se dostaneme k novým nápadům…
Známka 3
---
Lirael - Za prvé bych velmi ráda věděla, proč se princezna/čarodějnice (ona je obojí???) jmenuje KULKA. Jestli to byl pokus o originální jméno, hrubě se nevyplatil, protože jsi narazila na anglický výraz pro kulku, střelu a projektil. Bohužel musím říct, že kdyby v Chorvatsku v současné době žila čarodějnice jménem Kulka, asi bych ji sama jela zabít. Zasazovat pohádku do roku 2010 je čirá hovadina, když nejde o pokus o legendu. Jméno Angel mě u "démona" dorazilo totálně. Ačkoli nic není horší než Bullet, ze které se mi chtělo bulet. Neposlala nám autorka omylem osnovu? Ten nápad by asi nebyl tak úplně ztracený, kdyby ho tak umně nezabila.
Známka: 5
---
Kittanya - Příběh má rychlý spád, krátké věty, … Text odsazený, vypadá dobře, člověk se v něm neztrácí jako v souvislém textu. Ale stejně si myslím, že je to tak schválně proto, aby pohádka nevypadala příliš krátká. "Legendy jsou jako... nejprve jsou pravdivé, ale pokaždé si někdo něco domyslí.", bezvadné, ale slovo "vyvrhovali" už vůbec ne. Hodilo by se něco lepšího. Téměř bez chyb, jednoduchý příběh, ale příliš překombinovaný a přeobracený. Tak jak se mi líbil osobitý styl psaní, který se ale na pohádku moc nehodí, tak mě znechutil konec. Odbytý. Na druhou stranu se mi líbí nevtíravá komunikace se čtenářem. To jsem zatím u žádných z dnešních pohádek neviděla. "Silný muž, radost pohledět. A spletl čarodějce hlavu. Hlavu, jež měl useknout.", moc pěkná pasáž. Nevím, nevím, pořád mi tu něco chybí. Styl dost dobrý, děj nemastný, neslaný. 2-
---
Sussanah - Poslední větu vymazat a bude to docela dobré. Docela mi vadí, že "v roce 2010 žila..." Ten minulej čas je poněkud nepatřičnej, když uvážíme, když je to vlastně letos. Líbí se mi popis legend. Nelíbí se mi ten konec. Ten to opravdu devalvuje.
Ale na druhou stranu musím pochválit jména.
Známka 3
***
12) Lindsey - Kouzelný klíč (čtěte zde)
Kriza - Vtipně puberťácká pohádka o strastech princezen a draků. Pozor, zrovna na takové téma je těžké vymyslet něco objevného… proto se nám děj rychle nachýlí ke konci a bác. S dějem i myšlenkou by určitě bylo možné si ještě vyhrát, stejně jako s použitým jazykem.
Známka 3
---
Lirael - Pohádka není román v dopisech a ani deníkové záznamy, pohádka má být celistvý příběh. Ačkoli uznávám, že kromě "milý deníčku" mě první odstavec nadchl, zejména dary od známých pohádkových postav. Když princezně dárek od rodičů "přišel" evokuje to představu, že v patnácti bydlí sama. A i dál jsi volila zvláštní výrazy - "existoval jediný pokus" by se dalo lépe nahradit spíš "měla jsem jeden jediný pokus". Píšeš trhaně, používáš moc jednoduchých vět za sebou. Pohádku jsi vymyslela hezky, ale píšeš vážně zvláštně a psaní do deníku není nejvhodnější metoda.
Známka: 3
---
Kittanya - Tak trochu mi to připomíná pohádku O Bajajovi. Asi tak do půlky. Neotřepaný styl vyprávění je vždycky plus, ale jen pokud se správně použije. Tady se mi zdá, že to k pohádce nepasuje tak, jak si autor/ka představovala, i když mě pohádka upřímně pobavila. Na druhou stranu začátek se mi líbí. Hlavně vsuvky princezny v závorkách. Takové větší mínus je to, že jsem se nijak detailněji nedověděla, jak vlastně princezna sehnala ten klíč a jak se dokázala přiblížit k drakovi natolik, aby mu ho mohla zanořit do zámku a ještě pootočit. Překvapuje mě, jak to té princezně šlo jako po másle. Závěr nijak monstrózní, ale ujde. Zato se mi líbí ta zakomponovaná část o tom, jak drak ke své krutosti přišel. Celkově prostřední část pohádky se mi líbila. To bylo moc pěkné. 1-
---
Sussanah - Zajímavá myšlenka i zpracování. Odstavec s drakem by si zasloužil přepracování, v tomhle stavu je to dost zkratkovité a to je škoda. Stylizace do deníkových zápisů se mi moc líbí! =)
Známka 1 - (plete se svoje/moje, sem tam podivný slovosled)
***
13) Zuzulin - bez názvu (čtěte zde)
Kriza - Téhle pohádce někdo ukradl y, až se pravidlům pravopisu kroutí listy. No i dále by chtělo tu mateřštinu využít lépe. Děsí mě např. "vodopádek." Přes to všechno, přes poněkud zamotaný děj se nakonec prokoušeme k ušlechtilé myšlence. Pro zlepšení doporučuji hodně číst a také zkusit mluvit před lidmi, např. se jim pokusit vysvětlit nějaký problém…
Známka 3
---
Lirael - Potěšilo mě, že pohádka má jak závěr, tak úvod, který mi jinak mnohde chyběl. Snažila ses o nějaké ponaučení, které je pro pohádky typické. Pár věcí mě ovšem zaráželo. "Dveře nepřijímali" - když už tak nepřijímaly a lepší by bylo použít něco jako "do zámku dveří nepasoval", svitek neotevřeš, ten rozvineš, otevíráš truhlu nebo dopis. V jedné větě jsi použila smrtelnou kombinaci "prostý pařez" - "prostý klíč", bylo by lepší říct třeba rezavý klíč. Potom "ladně splynout" znamená, že se dvě věci stanou jednou, navíc "ladně" má spíš význam "elegantně", lepší by bylo "hladce". Anetčin vztah k přírodě popisem hraničil s úchylkou. Závěrečný odstavec byl skoro agitace a ještě zavádějící. Jsi kreativní, ale mně to jako pohádka nepřišlo...
Známka: 4
---
Kittanya - Začátek mě trochu nudil, ale pak se mi příběh začínal víc a víc líbit. Všimla jsem si opakujících se slov. V této pohádce byly kupodivu dobře volené a pohádku zpříjemnily: "Nebála se. Nebála se objevovat, nebála se jít a být zvědavá", "milovala jemný tok lesního potoka, milovala slunce, milovala déšť", "Byla to středa, středa, kdy Anetčin tatínek…", "že je to zvláštní klíč. Kouzelný klíč."… Tenhle styl psaní přidává na naléhavosti děje. V textu jsem si všimla, že ti dělá problém i a y u přísudků. Ostatní po gramatické stránce naprosto v pořádku. To vypiluješ. Konec je příjemným vyvrcholením pohádky. Je mírný, jemný, milý. Trochu mi tu ale vržou slova jako: "došla k vodopádku" (spíš k malému vodopádu), "mohl být opěrátkem" (spíš - který ji podpíral), … ,,Anetkooo...Anetkooo…" - dovedu si živě představit ten jemný melodický hlásek. Pěkně to vyplývá z předchozích textů. 1
---
Sussanah - Moc pěkný úvod! Je to čtivé, zajímavě podané a dokonce s poučením na konci! Je potřeba dávat si pozor na zájmena svůj/můj a její/své. Sem tam je špatná interpunkce a chybí mezery mezi slovem a interpunkčním znaménkem. A sem tam zmizí správný tvar slova. Ale celkově jsem s touto pohádkou spokojená =)
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Dreamy° Dreamy° | Web | 11. prosince 2010 v 21:40 | Reagovat

Díky za dobré hodnocení... Čekala jsem i horší. Musela jsem to hodně ořezat! Nikdy jsem neuměla psát v určitém daném rozsahu - mám špatný odhad :)

2 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 11. prosince 2010 v 21:53 | Reagovat

[1]: no vidiš =) a co rozsah na druhý kolo? :-D

3 Dreamy° Dreamy° | Web | 12. prosince 2010 v 10:39 | Reagovat

[2]: Zatím mám jenom hruhý návrh... Ale myslím, že pro tentokrát nebudu mít žádný problém :)

4 Teia Warrilow Gingl Teia Warrilow Gingl | E-mail | Web | 13. prosince 2010 v 16:17 | Reagovat

Dík za upřímnost :-D Jinak pro Lirael: ona nebyla princezna, tam bylo pak napsaný, že ne. a do "kulky" jsem se netrefila náhodnou, prostě mě to najednou napadlo a líbilo se mi to. jinak jsem napůl američanka a někdy trochu divně skládám věty.

5 Tarina S. Tarina S. | Web | 15. prosince 2010 v 18:40 | Reagovat

[4]: Můžu potvrdit :D Vážn se líp vyjadřuje naglicky než česky... ale snaží se :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama