Jsem přestěhovaná na web Úspěšná mrcha. Navštivte mě =)

LS - Vyhodnocení prvního kola (soutěžící 1 - 7)

11. prosince 2010 v 21:11 | sussanah |  Literární soutěž
Snad poprvé jsem se setkala s omezením počtu znaků v článku! O_O
Proto jsem vyhodnocení rozdělila do dvou článků. Jelikož máme lichý počet soutěžících, nešlo to přesně na půlku, ale snad se s tím poperete =) Druhý článek zde.
Anketa bude u obou článků a je jedno, u kterého článku kliknete, protože to bude v podstatě jedna a ta samá. Byla bych ráda, kdyby jste si před hlasováním texty opravdu přečetli, ale co si budeme nalhávat =)
Všichni soutěžící se svým úkolům postavili čelem a nikdo vyloženě neprohrál. Takže se nebojte a koukněte na to, jak jsme se se svým údělem popraly my, porotkyně. Styly máme různé. Stejně tak i pohled na věc. Nezapomeňte, že jsme taky jenom lidi =)
Ještě bych ráda připomněla soutěžícím, že uzávěrka druhého kola je 17.12. (více zde)
***
Do druhého kola bych velmi ocenila, kdyby jste si všichni hlídali termíny a pokud možno plnili i moje prosby. V případě, že se termín nestíhá, tak se odloží. Ale abych to mohla udělat, musím o tom nejdřív vědět. Kdo nebude komunikovat, a zdržovat tak ostatní, bude vyloučen.

***
1) Tarina S. - Pohádka o mužíčkovi jménem Dinky (čtěte zde)
Kriza - Pro začátek musím pochválit za gramatiku, jejíž kontrola mi nezpůsobila žádné utrpení. To se tu nestává často. Dále je však použitý jazyk trochu kostrbatý a využívány jsou jednoduché věty. Celý příběh je předáván formou vyprávění, gradace je tvořena pouze vykřičníky, kterých je pro změnu až, až. Zápletka a vyvrcholení nám spadnou tak nějak z nebe a hlavní postava se snaží vybruslit trochu těžkopádně, za což ji na konci čeká oslavná óda autora. Myslím, že zde jde spíše o mladšího autora, doporučuji hodně číst a nenechávat se strhnout velikášstvím amerických filmů. Jen to umění překvapení a nalezení nečekané zápletky chce talent, s tím nám nikdo nepomůže…
Známka 3
---
Lirael - Pohádka nemá špatný nápad, ale bohužel mi nepřipadá dotažená do konce. Autorka by se podle mě měla příště daleko pozorněji kontrolovat. Pomohlo by čtení nahlas, text pak získá lepší celistvost, kterou tenhle postrádal. Na začátku mi věty připadaly strašně sekané, zbytečně jednoduché v místech, kde by se dala pěkně použít souvětí. Na samotném příběhu ale pár věcí nechápu. Moc mi nejde dohromady úvod s Emily, jedna věta s ní na konci a pak ještě "A to byl příběh o...". Pohádka takový úvod nepotřebuje, šlo čistě o pohádkový příběh. Drak mi připadal podivně netečný a lhostejný. Spíš než jako postavu připomínal kulisu. Když už je jednou děsivý, měl by být podstatněji zakomponovaný v ději. Pohádka podle mě vypadá jinak, ale v tomhle kole jsem ještě ochotná přimhouřit obě oči.
Známka: 3
---
Kittanya - Je to přesně ten druh pohádky, který se dá vypravovat malým dětem před spaním. Jednoduchý děj, nekomplikovaná slova, malí mužíčci s krumpáči, drak, dobrý konec … Tady zvedám oba palce nahoru. Až mě zamrzelo, že se v tak dětském příběhu objevilo slovíčko adrenalin. Místo něj bych zvolila spíš frázi , "z čela mu stékal pot a tváře hořely strachem!", "z čela mu stékal pot a v žilách tančili mravenci, jak mu bylo úzko", … V textu jsem našla pár překlepů a pravopisných chyb, ale ty mi tu nijak nevadí. Líbí se mi, že se pohádka zdá malé holčičce, se kterou se malý cvrček před spaním může ztotožnit. Příběh jakoby láká k tomu, aby se nám také zdálo o pohádce s dobrým koncem. Co bych ještě mohla vytknout, je začátek. "Noční můra" mi tam opravdu nesedí. Spíš jen "sen". Také celý příběh je napsaný v minulém čase. Našla jsem tam jen jedinou větu psanou v přítomném čase a jednu přímou řeč v podobě věty jednoduché. Kdyby sis trochu pohrál/a s jeho myšlenkami a dokázala vtáhnout posluchače do děje nějakým přítomným časem, bylo by to o krapet lepší. 2
---
Sussanah - Hned u prvního textu jsem byla velmi potěšena. Změnila bych jen pár slovíček a doporučila bych pečlivější pročtení před odesláním (překlepy). Také je podle mě zbytečné uvádět tento příběh jako sen nějaké Emily, o které se nic víc nedozvíme (proč se jí to zdá a tak dále).
Použití prvku kouzelného klíče se mi líbí, jen bych ocenila nějaké další detaily drakova údělu (třeba proč tam vůbec je a proč tak urputně brání klíč, který by ho pustil na svobodu).
Název je typicky pohádkový. A líbí se mi jména postav.
Celkově jsem s tímto textem ale docela spokojená a jako známku dávám 1- (Kvůli překlepům a možná trochu nedomyšlené celkové stavbě textu.)
***
2) Sugumi - San - Pohádka kouzelný klíč (čtěte zde)
Kriza - Tady gramatika dostává pekelně zabrat, až z toho nechtěně vznikají neotřelé obraty. Vyskytuje se tu i několik zajímavých myšlenek, škoda, že rozuzlení se občas dozvídáme příliš brzy a děj je trochu složitý a zamotaný, vydalo by to na velkofilm s drahými efekty. Tahle fantasie potřebuje ještě trochu usměrnit a učesat lety, potom - kdo ví?
Známka 3
---
Lirael - Chápu, že rozsah 2 stránky A4 jsou pro někoho příliš málo, ale tahle pohádka urputností nepřesáhnout rozsah strašně utrpěla. Zmizela jakákoli forma, všechno je nahuštěné, přímé řeči jsou nepřehledné a celé to působí šíleně zmatečně. Navíc je příběh pekelně překombinovaný. Mám pocit, že autorka snad knížku a její typické formátování neviděla ani z dálky. Gramatika je taky šílená. Je úžasné, že Tě baví psát a pokračuj, ale neblázni. Používáš nesmyslné fráze. "Protichůdné vlasy", "rozsáhlý krok", "prosebné hlásky matky". Ty hlásky jsem nepochopila. Měly to být hlášky? To do pohádky nepatří. "Probudit se pod vodou" - to usnula a pak se probudila, byla v bezvědomí, nebo prostě jenom otevřela oči? Je to napsané hrozně křečovitě. Nápad je dobrý, ale zpracování mě nejdřív vyděsilo. Popadni nejbližší knihu pohádek a zkus vstřebat rozdíl mezi nimi a tou svojí.
Známka: 4
---
Kittanya - Příběh tak trochu jako O Jezerní královně malinko jinak. V pohádce mi vadilo, že pisatel/ka přeskakuje z věty na větu, aniž by ji kolikrát dokončil/a. Někdy ji vypadne dějová fráze. V textu jsem našla velké množství hrubek a překlepů, kterých už bylo příliš na to, abych je nebrala v potaz. Dotyčný/á si před odevzdáním pohádky po sobě příběh nepřečetl/a a mám trochu dojem, že je napsaná "na rychlo". Volba slov by ani nebyla tak špatná, jako jejich spojení dohromady. Nápad pěkný, ale poněkud nedořešený. Ze všeho nejvíce se mi líbil závěr a poslední věty: "Někdo říkal, že tam žije šťastně a lidé jsou prý dokonce i nesmrtelní jako jejich paní se svým záhadným dětstvím, ale... To je už jiný příběh!". (Jen jsem opravila hrubky.). To je opravdu slušný konec pro pohádku. Plus bych přidala také za to, že celá pohádka není napsaná jen v minulém čase a že pisatel/ka použila i přímou řeč. 4
---
Sussanah - Sugumi San, doporučila bych ti najít si někoho, kdo ti bude dělat korekci textu. Jde hlavně o pravidla interpunkce (mezery patří za znaménka, ne před ně, když už dělat víc teček, tak maximálně tři, uvozovky mají vypadat takto: ,,Ahoj!" (první dole - žádná mezera - velké písmeno - znaménko - žádná mezera - uvozovky nahoře)). Pak je také zvláštní dělat jednu přímou řeč tučnou a druhou ne (přestože jde pokaždé o jednu a to hlavní postavu). Máš také potíže se slovosledem a tvary slov. V takovém obalu se příběh skoro ztratil... Myšlenku má sice dobrou, ale je i tak nedomyšlený. Například jak mohli uvězněné duše rozhodnout o tom, jestli ta dívka umře, nebo ne?
Známka 5
***
3) Karolin - Nemoc (čtěte zde)
Kriza - V dalším příběhu pravopis taky pláče (tipuji, že shodu podmětu s přísudkem ještě autor ve škole neprobíral.) Jako jeden z mála, je příběh psán ich-formou. Děj je zajímavě zacyklený, bohužel většina příštího dění je v něm celkem očekávatelná a na druhou stranu zde chybí nějaký úvod. Alespoň se podařilo udržet trochu té pohádkovosti, bez hollywoodských cingrlátek. Spisovatelství je ještě třeba cvičit.
Známka 3
---
Lirael - Na pohádce se mi líbil modrý hnis. Kreativní nápad. A vůbec celý nápad nebyl špatný, ale tohle není pohádka. V pohádce jsou jasné motivace, úmysly a cíle postav. Minimálně na konci najde čtenář vysvětlení. Tady ale čaroděj prostě někoho proklel, aniž by měl důvod. Chyběla pointa příběhu, ponaučení typické pro pohádky. Styl byl šílený, gramatika značně kulhá. Vadí mi lenost, kdy člověk napíše "Po 2 letech" a ani se neobtěžuje udělat z toho nějakou větu. Skok v příběhu by mi nevadil, kdyby byl zahrnutý v ději.
Známka: 3
---
Kittanya - ,,Co jsem vám udělal?", ptám se i já. Co mu udělal? V pohádce nemůžeme nikoho potrestat za něco, co neudělal, zvlášť, když se na konci svého trestu nezbavil. Nemá to správný didaktický efekt, co mají pohádky mít. Zpracování tématu je překvapivé, to je pro mě plus. I v tomto textu je moře pravopisných chyb. Autor/ka si pohrál/a s dějem. Používá nejen minulý čas, který je pro pohádku typický, ale i přítomný čas, přímou řeč… Slovíčko "super" se mi do pohádky taktéž nehodí, ale čaroděj už ano. Fleky bych nahradila skvrnami, nebo puchýři. "Podíval jsem se na své ruce, kde jsem měl odporné fleky. Rychle jsem se otočil a nadzvedl polštář, abych se ujistil, že klíč mám u sebe." - to je pěkný závěr, ale kazí ho fakt, že stále nevíme, za co byl otec očarován. Kdyby to byl zloděj nebo obchodník, který šidil lidi, pak by ta pohádka neměla chybu (až na ty pravopisné). 3
---
Sussanah - Tohle podle mě není zrovna pohádkový text. V pohádkách mají zlé věci vždycky nějaký důvod (např. napravení špatné povahy), tady takový důvod chybí. Stejně tak si zlé věci vybírají svoje cíle z určitého důvodu (např. pomsta za zmařenou lásku), ani to zde není. Motiv klíče je sice docela zajímavě zpracovaný, nicméně to nic nemění na tom, že tento text se nedá považovat za pohádku. Také ti sem tam ujede interpunkce.
Známka za soutěžní text 4 (klíč tam je, ale pohádka to prostě není)
***
4) Drom - O zrazené princezně (čtěte zde)
Kriza - Tak toto je krvelačná fantasy o zbouchnuté princezně! Námět sice ze života,
ale některé děti by to mohlo vyděsit, jako mě gramatika - chtělo by to trochu
lépe, když už máme takové dospělé téma. Povedený je styl vyprávění, občas ruší
špatně sestavená sousloví, pozor na správné pády a význam slov. Pohádka je
poměrně dlouhá a občas se v tom už ztrácím. Tady někdo rád fantasy, doporučuji
trénovat i jiné styly 
Známka 3
---
Lirael - Díky, že aspoň někdo píše tak, že si u toho nervu vlasy hrůzou, co mě čeká dál, ale tak, že se čím dál tím víc hrbím plná napětí nad monitorem. Trošku víc si po sobě čti, vážně pomůže čtení nahlas.
Strašně se mi líbil úvod a pointa. Prostě pohádka bez příkras. Sice na pohádku mírně (hodně) drastická, ale na druhou stranu to byla spíš zajímavá změna. Možná bych v druhém odstavci napsala místo "byla to dívka" "patřilo dívce". Víc by se to spojilo s předchozí větou, takhle jsem se na chvíli ztratila, protože postava i dívka jsou rodu ženského... Strašně se mi líbila atmosféra a tvoje schopnost popsat dramatickou situaci.
Známka: 1
---
Kittanya - Úvod do "pohádky" je perfektní, tam bych nevytkla ani ň. Autor/ka si v celém příběhu pohrála se slovíčky a věrně popsala děje v pohádce (např. "Uprostřed prostorné tmavé síně stál bytelný stůl"; "Chvíli jí zíral do očí a viděl v nich odraz svých vlastních"; "Devět měsíců nosila princezna pod srdcem dar, který ji zanechal, devět měsíců se utápěla steskem po neznámém muži…"). To je obrovská výhoda oproti dvěma předchozím pohádkám. I tady jsem našla pár pravopisných chyb, ale tohle je banalita oproti tomu, že "pohádka" postrádá jakýkoli kouzelný předmět nebo kouzelnou postavu. Tohle však pohádka není. Víla s křídly po otci je slabé kafe na pohádku. Příběh je sice napsaný velmi dobrým způsobem, ale je trochu fádní a neoriginální. Otcové, co opustili vlastní ženy a děti, jsou poměrně častí, takže žádná originalita na to, že příběh není popsaný typickým jednoduchým způsobem jako pohádky. Kouzelný klíč, coby povinná položka, je zajímavě řešený hned úvodu příběhu, podmínka soutěžního kola je tudíž splněna. Mně se tohle řešení zadané práce, konkrétně vsuvka klíče, líbí. Ale druhá část zadání - pohádka, splněná nebyla. 3
---
Sussanah - Smazala bych úvod, sice se mi líbí, ale přijde mi nějaký nepatřičný. V pohádkách úvod tohoto typu není potřeba, všichni počítají s tím, že je to pohádka. Nicméně. Zbytek. Skoro se mi chce pochybovat o tom, jestli je to pohádka. Výskyt víly, princezny a tajemného cizince ještě nemusí nutně zajistit pohádku. Podle mého by to chtělo nějaké pohádkové rozuzlení (například úlevu matčině duši, nebo že se oba mrtví rodiče po smrti sejdou a vyříkají si to, prostě že to mělo nějaký výsledek).
Klíč je pouze zmíněn, ale protože nebylo řečeno, jak má být použitý, je to v pořádku.
Pojmenovala bych všechny postavy, protože třeba v odstavci o pádu z věže je to docela nepřehledné.
Vypravěčský styl je mi sympatický, i když bych upravila pár vět. Textu by prospělo druhé čtení po odležení (sem tam bych pozměnila některá slova nebo slovní spojení), ale nenarazila jsem na žádné výrazné problémy.
Známka 3
***
5) Hope - bez názvu (čtěte zde)
Kriza - Moderna vstupuje mezi nás a tady se nám trochu popletla Popelka a Růženka. Není snadné napsat novou pohádku, což? Hezké je využití různých časů, škoda, že jazyk nám ruší zase ta gramatika a časté používání slova "avšak". Zápletka je opět prozrazena příliš brzy a když děj vrcholí, hlavní postava využije telekineze a už je tam, kde potřebuje být. S tím by tříletý posluchač jistě nebyl spokojen. I taková pohádka vyžaduje těžkou spisovatelskou práci. Naopak oceňuji hezká česká jména hlavních postav.
Známka 3
---
Lirael - Pohádka mi připomínala Popelku. Plesem, kmotřičkou vílou, princem, který hledá nevěstu... Ale byla to hezky překombinovaná Popelka. Škoda nedotaženosti. Nápad mi připadal skvělý, četlo se mi to dobře, ale zkus třeba příště, až budeš psát, prostě hrubou verzi příběhu odložit a vrátit se k ní po pár dnech, kdy budeš mít zase jiný pohled na věc. Pořádně se vrtej v každé větě, čti si to nahlas, použij gramatickou kontrolu Wordu. V odstavci s čarodějnicí bych raději napsala "čarodějka Hermína" hned do první věty, protože jméno jsi napsala až na samém konci a vlastně až tam čarodějnici představíš. Trošku víc si hraj se slovy, koukej se na to pohledem čtenáře, který to vidí prvně. Když potom Eliška vyjde ze sálu a "nechá se vést", není jasné čím. Pocitem, instinktem, srdcem, nebo snad někým dalším? Umíš krásně vyprávět, ale ještě to trochu víc dotahuj a já budu naprosto spokojená.
Známka: 2
---
Kittanya - Tohle už je opravdu pohádka. Něco z Popelky, něco ze Sněhurky, akorát naopak. Pohádka je téměř bez chyb. Příběh psaný v minulém čase tentokrát pohádku neruší, vidím tu nějakou přímou řeč, autor/ka přemýšlel/a o volbě slov a celkem věrně popisovala jednotlivé situace. Motto pohádky: "…ale tím pravým Kouzelným klíčem byla láska…" je opravdu pohádkové a tak to má být. Jen bych v tomto případě volila přítomný čas. Přítomnost hodné a špatné víly schvaluji. Důvod princova prokletí schvaluji. Jediné, co bych mohla vytknout je, že chybí tu ta část, kdy princ zmizel. Kdy zmizel? Jak zmizel? To tu opravdu chybí. A také bych občas použila citoslovce ("… S hlubokým nádechem jím otočila a stiskla kliku směrem dolů. Bála se, co na ni za těmi dveřmi čeká. Nebylo tam však nic hrozného. Pouze princ ležící na velké posteli s nebesy…" -> "… S hlubokým nádechem jím otočila, stiskla kliku… Cvak! Dveře se otevřely, ale nic zlého se nedělo. Jen princ klidně ležel…"). 2
---
Sussanah - Zápletka vypadá známě, ale přitom není. Text se čte sám a je uvěřitelný (až na rafinovaně vysázené keře... Co to je? =D). Použitá jména se do textu krásně hodí. Klíč je použitý jak v klasickém, tak v přeneseném slova smyslu a to se mi na textu líbí. Že nepočítá pouze s jedním možným výkladem věci.
Trochu mi chybí název textu. Velkým problémem je nadbytek dlouhých vět. Ve spoustě případů by bylo daleko lepší jedno dlouhé souvětí rozsekat do více krátkých vět. Třeba hned první odstavec je tvořen jednou jedinou větou. To je potřeba rozdělit.
Celkově se mi text líbí a to hodně, je to opravdová pohádka se šťastným koncem! =) I když bych uvítala větší rozpracování Jakubovi záchrany. Na můj vkus se tam Eliška dostala moc rychle a snadno.
Ale i tak dávám 1- (minus za ty zbytečně dlouhé věty)
***
6) Gigi - Staniž se! (čtěte zde)
Kriza - Nacházíme se v prostředí starého domu, tak dobře známého z jiných vyprávění, kolem panuje trochu klišovitá ponurá atmosféra. Příběhem s klíči nás provází kočka, trochu podobná Šklíbě. Příběh obsahuje několik zajímavých prvků, děj je však poněkud zamotaný a bohužel se nerozmotává. Krátká pohádka by chtěla trochu snazší a svižnější děj. I když hlavní myšlenka příběhu je pěkná.
Známka 3
---
Lirael - Není mi úplně po chuti používání vymyšlených slov pro jména - v pohádkách buď o postavách jméno něco vypovídá, nebo aspoň nepřekáží. Ne, že by mi Airi překážela, jen jsem pak už předpojatá. Jméno Kočka byl dost nevyvážený kontrast. U čtení tvé pohádky jsem si všechno představovala jako film, i díky velmi dobrým popisům okolí, byla jsem napjatá a bavilo mě to. Příběh měl krásnou pointu, moc se mi líbilo vybírání z klíčů, jen by bylo lepší, kdyby kočka nemluvila a Airi musela všechno víc odhalovat sama. K tajemnějšímu začátku příběhu by mi to pak sedělo víc... Pro mě jsi trošku nedotáhla do konce příběh klíče, protože rodiče o něm napsali poměrně zvláštně - věděli, že je klíč a místnost, ale sami nenašli nic. Kdyby třeba byla legenda o nějaké tajné místnosti skrývající úžasné tajemství atd. Tady to byl jen klíč a byla to škoda. To, co napíšeš, si čti nahlas, bude to mít přirozenější slovosled.
Známka: 2
---
Kittanya - Tento pisatel/ka si bezvadně rozvrhl/a celý příběh rovnoměrně do limitu, který Sussanah vyhradila. Žádná jeho část, ať už to byl úvod, zápletka nebo rozuzlení, není odbytá. Přitom použila přímou řeč, netonula jen v minulém čase, vhodně používala přídavných jmen, a proto ani nebylo potřeba používat citoslovce pro urychlení děje. V textu je minimum pravopisných chyb. Většinou jde o chybějící čárky a překlepy. V pohádce figurují zakleté bytosti, kouzelné předměty a neposkvrněný hrdina. Jediné, co bych pohádce vytkla je, že na konci nechal/a oživit Airiiny rodiče "jen tak". Pokud by do příběhu ještě napasoval/a okolnosti smrti rodičů (buď zahalené tajemstvím nebo nespravedlivou smrtí) a nechal/a je znovu po splnění úkolu oživit, bylo by to, co do smyslu pohádky, v pořádku. I kdyby nepopsala okolnosti jejich smrti, ponechal/a úvod tak, jak je, a na konci příběhu je nechala oživit jen na určitou dobu, také by to bylo správně. Takto pohádka postrádá smysl, didaktický efekt pro dítě, kterému je pohádka určena. Věta: "Před mnoha zimami v zemi," se mi zná poněkud nešťastně formulovaná. Já osobně bych volila spíš: "Uběhlo mnoho zim, kdy v zemi, jejíž jméno už dnes nikdo nezná, se stal tento příběh. Za listopadového …". To je ale jen kosmetická úprava. 1-
---
Sussanah - Stejná potíž jako u minulého textu - příliš dlouhé věty. Hned první větu bych rozsekala na tři. Jinak jsem z toho textu příjemně rozpačitá. Nedá se tomu upřít, že je to pohádka. Vyskytuje se tu pohádková trojka i pohádková volba. Mluvící zvíře to jen podtrhuje. Jenom ten konec... Doteď si nejsem jistá, jestli to pro hlavní aktérku dopadlo dobře (rodiče obživli a znovu se setkali) nebo špatně (zemřela a taky se s nimi setkala, i když jinak). Je to moc dobře napsané a jsem s tím spokojená! =)
Známka 1 - (ty dlouhé věty a sem tam bych proházela slovosled)
***
7) Berenika - Klíč k pohádce (čtěte zde)
Kriza - Další pochvala za gramatiku. Máme zde pohádku tak trochu dívčí, moc se mi ale líbí její hlavní myšlenka a "kouzlo" bez použití hollywoodských efektů. Takové příběhy si chce člověk číst v létě pod peřinou, když venku zuří bouřka. Pro ještě lepší psaní radím trochu obohatit jazyk. Známka 2
---
Lirael - Tvoje pohádka byla jedna z mála, u kterých jsem si nenapsala jedinou poznámku kromě "těším se", když jsem jenom pohledem poprvé projížděla všechny texty. Co říct... Příběh je neobvyklý, propracovaný ... Četla jsem ho už čtyřikrát a určitě ne naposled. Myslím, že pohádka by měla být víc naivní, zasazená v neurčitém čase, ale vůbec mi nevadilo tvoje pojetí... Slovo "konec" na konci je zbytečné... V posledním odstavci bych možná radši použila "Když šla ten večer spát, věděla, co ji čeká." Máš několikrát za sebou "najít". Trošku víc si s tím hraj. Ale kdybych si to nečetla tolikrát, zbylo by mi jen: Díky, že ses zúčastnila a já si to mohla přečíst.
Známka: 1
---
Kittanya - Tenhle příběh mě naprosto nadchnul! Nevidím zde žádnou slohovou chybičku. Pár překlepů, jak se prsty snažily zaznamenat něco, co zrovna rychle prolétlo hlavou. "příliš Znovu ožila a odrazila…" Tady jsem to nějak nepochytila. Ale i tak zvedám všechny prsty, kulím oči a smekám. Krásné. Jednak slova, která byla vybrána s citem, jednak podání a jednak naprosto originální příběh s psychologickým a pootevřeným koncem. Smekám, jak autor/ka dokonale využila tak malý prostor, který byl vymezen. To je umění. Paráda! 1*
---
Sussanah - Smutné... A přestože text sám o sobě není pohádkou, v podstatě mu nemám co vytknout (ale taky bych našla několik vět, které by si zasloužily rozsekat do více kratších). Pohádku si postavil jinak a originalita je ceněným artiklem. Nemám nějak co dál říct, tenhle text se mě prostě dotknul. Sice by mi nevadilo, kdyby bylo řečeno, proč babička nemá ten klíč ráda, ale v textu to nijak výrazně nechybí. Sem tam chybí čárka a rozhodně bych vymazala poslední slovo/větu (Konec.).
I když jsem v minulých textech kritizovala, že nejde o pohádky, tady si to odpustím. Vím, že ani tento text není pohádka, ale na rozdíl od předchozích textů je to tu podáno tak, že pohádkou je něco, o co usiluje hlavní postava. Proto jsem se rozhodla být u tohoto textu shovívavá a dávám mu 1
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tarina S. Tarina S. | Web | 11. prosince 2010 v 21:19 | Reagovat

Díky :D Myslím, že jsem vyvázla docela slušně :-D Část s drakem... u té jsem právě začala mít problém s déélkou, takže jsem hodně krátila, předělávala a snažila se nebýt přes limit a díky tomu to vypadá, jak to vypadá :D

2 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 11. prosince 2010 v 21:22 | Reagovat

[1]: myslela jsem si to =)

3 Drom Drom | Web | 11. prosince 2010 v 23:06 | Reagovat

Mno já sem si myslela, že to hodně bude kolidovat s tím, jestli to je, nebo není pohádka, ale musím na svou obhajobu podotknout, že nebylo řečeno, jaká pohádka to má být, tudíž sem zvolila pohádku pro dospělé..:D ale co už, příště to snad bude lepší..:D

4 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 11. prosince 2010 v 23:18 | Reagovat

[3]: pohádka je pořád pohádka, je jedno, komu je určena, ale prostě má svoje pravidla =) ale myslím, že druhé zadání je o dost konkrétnější =)

5 gigi gigi | Web | 11. prosince 2010 v 23:35 | Reagovat

Mé milé porotkyně :) moc děkuji za konstruktivní ohodnocení pohádky :). Přesto mám pár poznámek. Snad to nevadí :).

to Kriza: Kdo je Šklíba?

to Lir: Airi není vymyšlené jméno. Pravdou je, že je to japonské jméno, tudíž je pro většinu lidí neznámé a může vypadat vymyšleně, ale není to tak.

to Kittanya: O smrti rodičů jsem se chtěla původně více rozepsat, bohužel nezbylo místo. Tvůj návrh na alternativní začátek se mi nelíbí a myslím, že to SE by mělo být už ve větě - kdy se v zemi,...

to Sussanah: :) Ten konec byl myšlen tak, že rodiče obživli.

6 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 11. prosince 2010 v 23:37 | Reagovat

[5]: jé, byla jsem radši, když jsem si mohla myslet, žes jí zabila :-D já jsem na svoje postavy někdy pěkně hnusná :-x  :-D

7 Drom Drom | Web | 11. prosince 2010 v 23:37 | Reagovat

Mě jen nepřijde, že by pohádka musela končit dobře..:) přijde mi, že spousta autorů má prostě jasně zasazenou představu pohádky (ať od Boženy nebo prostě typické pohádky), jejíž hradby, rozhodně nehodla v brzké době porazit.:-D jinak kritika byla docela konstruktivní, takže se z ní dá docela dobře čerpat..:D ještěže když píšeme, nemáme jasně dané téma a můžeme psát cokoli..:D jo a ještě bych podotkla, co se slovosledu týče..:) je obrovský rozdíl, jak si to představuju já, jak bych takovou věc vyprávěla, a jak si ji představujete vy..:) úvod je tak, protože tak pohádka začíná, vždycky začíná něčím jako bylo nebylo a podobně..:D fuj, musím přestat nebo budu vypadat jako dotknutá malá dáma..:D

8 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 11. prosince 2010 v 23:37 | Reagovat

[5]: jo a Šklíba je ta kočka z Alenky ;-)

9 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 11. prosince 2010 v 23:43 | Reagovat

[7]: to si snad nikdo nebude myslet ;-) a ten úvod... no... neříkám, že je špatně, číkám, že se mi zrovna sem nějak nehodí, no :-D

10 gigi gigi | Web | 11. prosince 2010 v 23:43 | Reagovat

[8]: No,jo, já Alenku nikdy nečetla ani neviděla

11 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 11. prosince 2010 v 23:45 | Reagovat

[10]: koukni na tu novou s Johnnym, ta je docela pěkná =)

12 gigi gigi | Web | 11. prosince 2010 v 23:46 | Reagovat

[11]: Měla jsem to v plánu, ale pak mi někdo říkal, že je to úplně hrozné, tak jsem od toho upustila, ale možná to zkouknu :)

13 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 11. prosince 2010 v 23:47 | Reagovat

[12]: tak úplně hrozné to nebylo =) Alenku nemám moc ráda, ale tahle se mi docela líbila

14 Berenika Berenika | E-mail | Web | 12. prosince 2010 v 10:10 | Reagovat

Páni, moc děkuju. Překvapilo mě to, sama jsem to psala tak nějak ve spěchu a je pravda, že to bylo prostě vyťukávání pocitů na klávesnici, jak ostatně napsala Kittanya. Mám s tím problém, že se mi to nechce opravovat. Když vidím, že je něco mírně nepřehledné, třeba tamta věta a už si nedokážu znovu vybavit ten určitý pocit, se kterým jsem to psala, nechám to tak. A všem porotcům ještě jednou děkuji. Na tom konci jsem se pravda trochu svázala s tím, aby to alespoň vypadalo jako konec pohádky. No, asi se to moc nepovedlo, ale myslím, že celkový dojem to zase tolik nekazí.

15 Karolin Karolin | Web | 12. prosince 2010 v 14:01 | Reagovat

Všem porotkyním děkuju za ohodnocení ;) Ikdyž to pro mě nedopadlo zase nejlíp  :-D
Pravopisné chyby, to je u mě prostě průser :/ můžu to po sobě číst desetkrát, ale najdu tak třetinu ze všech chyb.
Snad druhé kolo bude lepší ;)

16 Kittanya Kittanya | Web | 12. prosince 2010 v 18:44 | Reagovat

[5]: Mně nešlo o začátek. Mně šlo o to slovo "zimami". Je sice gramaticky správné, ale v kontextu působí analfabeticky. Moje ukázka se ti nemusí líbit, byla jen příkladem.

[15]: Pokud budeš psát originální texty s vlastním nenapodobitelným stylem, příběhy budeš mít promyšlené a propracované, tak se na gramatiku vykašli. Od toho jsou beta-readers. Ale jinak zapadneš jako všichni, co se o něco snaží s tím rozdílem, že vynikne tvá špatná gramatika.

17 Karolin Karolin | Web | 12. prosince 2010 v 18:59 | Reagovat

[16]: To je pravda ;) Ale u mě je to opravdu kritický :D

18 Sugumi-san Sugumi-san | Web | 13. prosince 2010 v 13:58 | Reagovat

takže opakovaně i já všem porotcům děkuji! :-D
a co se týče těch "hrubek",to je prostěmoje úskalí!osobně si myslím,že nejsem vyučený spisovatel,takže si snad těch pár hrubiček dovolit můžu,a ten obsah... uznávám,že byl trochu narychlo! :-D

19 Berenika Berenika | E-mail | Web | 14. prosince 2010 v 15:28 | Reagovat

Já deset? 8-O No páni... Všem moc děkuju, strašně mě to potěšilo tím spíš, že jsem to ani po výborném hodnocení nečekala... Prostě... Jej... To je úžasný pocit... :-D

20 Karolin Karolin | Web | 15. prosince 2010 v 12:22 | Reagovat

[19]: Právem ti patří první místo v anketě ;) :) za to já :-D :-D

21 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 15. prosince 2010 v 13:07 | Reagovat

[18]: to, že nejsi vyučený spisovatel (ono se to dá naučit?), tě zrovna moc neomlouvá, takový věci se učej už na prvním stupni ;-)

[19]: gratuluju =) takový pocity taky miluju :-D

[20]: neboj, někdo na tebe určitě taky klikne =)

22 Karolin Karolin | Web | 25. prosince 2010 v 12:46 | Reagovat

Ahojky :) v jakém stádium je právě soutěž? :D Hodnotí se nebo je vánoční pauza? Kdy se dá očekávat další kolo? :)

23 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 25. prosince 2010 v 13:07 | Reagovat

[22]: nějak se nám zasekala komunikace, ale snad se nic nestane, když si třetí kolo vyhlásím svévolně =)

24 Nine (DH) Nine (DH) | Web | 8. ledna 2011 v 0:07 | Reagovat

Od včerejška mohu v mobilu používat internet, tak jsem se rozhodla, že toho dnes před spaním využiji a jako za dětských let si přečtu pohádku. Nejpohádkovější mi přišla hned 1., u některých dalších jsem se až bála. Sama bych se asi pustila do nějaké klasiky, proto mě některá pojetí zadání překvapila, třeba svým nádechem více do fantastična. :-) Ale u všech "obdivuji", že se do toho pustili. Taky mě to lákalo, ale nakonec jsem nesebrala odvahu :-( Tak snad co nejdříve dočtu díla zbylých soutěžících, práce z dalších kol a taky samozřejmě tvoje povídky ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama