Jsem přestěhovaná na web Úspěšná mrcha. Navštivte mě =)

LS - Vyhodnocení druhého kola (soutěžící 1 - 7)

30. prosince 2010 v 20:00 | sussanah |  Literární soutěž
Po zkušenosti z předchozího hodnocení píšu rovnou dva články =)
Abychom si to oživili - zadání bylo vcelku lehké, soutěžící měli za úkol napsat chrakteristiku sebe sama s tím, že má být pojatá jinak, než ve škole. I v tomhle kole byla zadaná povinná slova a to vzor a vzdor.
Jak se s tím soutěžící poprali si můžete prohlédnout pod perexem. Pod článkem zase můžete hlasovat v anketě, čí text se vám zalíbil nejvíce, ale nezapomeňte, že druhá půlka soutěžících je ještě v tomto článku!
Hlasujte spravedlivě a užijte si čtení! =)

-
Kriza se nám nějak neozvala, ale až se ozve, objeví se tu i její hodnocení =)
-
Kittanya soutěžícím chtěla něco na závěr říct, dávám to na závěr obou hodnotících článků, aby o to náhodou někdo nepřišel! =)
-
1) Berenika - Dopis (čtěte zde)
Lirael - Jestli jsi Berenika, na kterou tě tipuji, protože na 13 let, jak píšeš v textu, mi tohle psaní rozhodně nepřijde, tak bych se vůbec nedivila. Ze stylu psaní mám vyloženě respekt a připadám si nicotná. Píšeš krásně... Úplně sice nevím, koho textem vlastně oslovuješ, překvapivě mi to ovšem nevadilo. Píšeš originálně a zábavně - jen to na mou únavu bylo trochu hodně koncentrované. Na druhou stranu je skvělé, že během psaní nepolevuješ a držíš se jedné úrovně. Moc mě to bavilo číst a nejen jednou. Zopakuj si psaní "mě" a "mně", ale originalitu a "jinak" to absolutně nezastřelo.
Známka: 1
---
Sussanah - Čím víc toho od tebe čtu, tím míň se mi chce věřit, kolik ti je! O_o Ke tvému textu nemám moc co říct, protože až na pár detailů se s ním ztotožňuji. Je mi sice o deset let víc (dobře, o trochu víc), ale stejně. Třeba ta pasáž o společném srdci. Ta se mi moc líbí =)
Známka: 1
---
Kriza -
---
Kittanya - Musím říct, soudě podle tohoto textu, že na třináctiletou děvuchu máš teda bezvadný sloh i vyjadřování (alespoň písemné). Skloňování zájmena já Ti ale moc nejde, že? Možná to ode mě teď nebude hezké, ale stejně napíšu, že tento styl se na popisování osoby moc nehodí. Charakteristika osoby by se měla skládat z popisu psychiky, případně zvyků, typických názorů apod. Ale i z té vizuální stránky. Z každého trochu. Pokud ovšem nechceš popisovat postavu v nějakém psychologickém románu. Otázkou je, přes kolik stránek by se čtenář musel prokousat, než by se dověděl, co chtěl, a jestli by ho to neodradilo. Na druhou stranu Tě musím pochválit za pravopis. Bez chyby ;-). Z tohoto popisu jsem se dověděla hodně o vnitřním rozpoložení myšlenek a osobnosti celkově. Tak typické sice pro mladé dívky, ale zrovna tyhle mají v provozu daleko (daleko, daleko) více neuronů než Agáta Hanychová. V zadání stojí povinná položka vzor/vzdor a tady to je. Tvůj popis mi sedí na Raka.
Známka: 1
-
2) Gigi - Pane, pojďme si hrát... na pravdu (čtěte zde)
Lirael - U tvého textu by se nad "jinak" nejspíše dalo polemizovat... Já ale polemizovat nechci. Napsalas to pádně, zábavně, asi zcela upřímně, a aniž by to bylo nudné. Mně tohle "jinak" vyhovuje. Působíš na mě hrozně sympaticky a to i přes kouření a aroganci. Tvoje charakteristika se mi četla skvěle.
Známka: 1
---
Sussanah - Řekla bych, že to nebylo "jinak". Ale to mi zase tak moc nevadí. Kdybych byla úča a ty žák, který mi tohle odevzdal na hodině, dala bych ti za jedna. (Pravopisné chyby nehledám.) Jenže já jsem v zadání zadala dvě slova, která jsem v tvém textu nenašla a to ani po pečlivém hledání. Takže přestože se mi tvůj text líbí, a to jak stylem tak obsahem, musím ti trochu zkrouhnout známku, aby to bylo fér k ostatním. (Díky bohu, že nejsem učitelka!)
Známka: 2 -
---
Kriza
---
Kittanya - Oceňuji snahu, a povedenou, se objektivně popsat. Málokdo si totiž umí (a chce) uvědomit všechny své stránky, i ty zmatené a ty, které si nechce přiznat. Podle tohoto popisu si dokážu představit cílevědomou teenagerku, co si ráda užívá života. Ale už si nedokážu představit konkrétnější osobu. Spíš bych si dokázala představit, že jsi netypický Blíženec. Ale odhadování osob podle znamení zvěrokruhu mi nejde. Líbí se mi lehké porovnání s lidmi okolo (viz "Třeba když se ve vlaku začnou téměř všichni oblékat ve stejnou chvíli."). Srovnáním s ostatními se podává zajímavé svědectví o osobě samé.
Známka: 1
-
3) Sugumi - san - Hledá se dívka! (čtěte zde)
Lirael - Líbí se mi neotřelost a stručnost, inzerát je geniální nápad. Bohužel to působí napsané narychlo a s chybami - dávej si pozor na psaní mezer za interpunkcí. Toho je vážně škoda, protože nápad byl dobrý.
Známka: 2
---
Sussanah - Velmi stručné a přitom obsahově neošizené. Jen mi trochu vadí "rychlost" psaní. Zase to vypadá, jako by sis to po sobě vůbec nečetla, což je škoda, protože kdybys to trochu uhladila, bylo by to moc pěkné. Je potřeba dělat mezery za interpunkcí (ostatně mám pocit, že jsem to psala i minule) a text si po sobě aspoň dvakrát přečíst (nejlépe s menším časovým odstupem).
Každopádně jsi spilnila zadání a to jak tím "jinak" tak použitím zadaných slov.
Známka: 2
---
Kriza
---
Kittanya - Vtipné, čtivé, krátké a z přehršlí chyb. Což je vlastně také typické pro osobu, která se popisovala. Takže konkrétně zde mhouřím obě oči. Ovšem Ty jsi Blíženec jak vyšitý. Nebo splašený Beran, pokud by mi můj odhad nevyšel. Zajímavé, jak někdo sebe může popsat pomocí pár vět, a někomu nestačí ani dvoumetrový pergamen. Vzdor či vzor, coby povinné položky, tu jsou. I přes ztřeštěnost popisu mi tu však pořád chybí důvtip.
Známka: 1
-
4) Karolin - Antitalent (čtěte zde)
Lirael - Neměla bych jiné výhrady než psaní čárek. Víc si po sobě čti, co píšeš, čárky mají logiku. Můžeš použít i gramatickou opravu ve Wordu, od toho ji člověk má. Jinak je to napsané moc pěkně, bavilo mě to. Obzvlášť se mi líbila věta "Nudí se tu." v celém kontextu. Vážně povedené, nijak přehnané, mně stačilo i pojetí "jinak".
Známka: 1
---
Sussanah - Řeknu snad jedině jednu věc - Čti si po sobě! Mnohdy ti zmizí čárky ve větě a to je dost škoda, protože je to pak trochu hůře pochopitelné. Ale jinak. Tahle charakteristika se mi moc lbíla. I s ní bych se dokázala ztotožnit, ale snad ne tak doslovně. Já se tu nenudím. Naštěstí.
Zadání jsi splnila a to pěkně. Nejvyšší známku ti ale dát nemůžu, protože ty čárky tomu berou hodně, je potřeba na tom zapracovat. Věřím, že v dalším kole už si dáš pozor =)
Známka: 1-
---
Kriza
---
Kittanya - Další popis zaměřující se na vlastní osobnost. Ale na závěr přece jen prozradila něco ze své osoby. Což některé kolegyně nedokázaly ani naznačit. Pravopisné chyby nejsou jediné, co bych zde vytkla. Ten popis mi připadá jako vylité srdce, ale ne jako charakteristika postavy. Ale toto není jediný soutěžní text, ze kterého mám ten dojem. Spíš mi to připomíná úvahu, než charakteristiku postavy. "Prosím seznamte se, to je můj temperament.", to se mi však na závěr líbí. Že by Střelec?
Známka: 1
-
5) Hope - Za mnohé vděčí přátelům (čtěte zde)
Lirael - Znám tě. Znám tvůj styl a tvůj příběh, a tak je těžší hodnotit. Píšeš jako vždycky vyloženě ultra spisovnou a krásnou češtinou, dáváš do toho všechno. Jen jsi to prostě nenapsala "jinak". Napsala jsi klasickou charakteristiku ve třetí osobě. U charakteristiky je taky škoda začít frází "dívka, kterou budu popisovat" a všechno takhle nahustit. Trošku se u psaní uvolni, neber to tak vážně.
Známka: 3
---
Sussanah - Tak tohle je bohužel charakteristika úplně běžná. Myslím stylem. Obsahově jsi opravdu hodně otevřená, za což máš plus. Použila jsi i obě zadaná slova. Taky plus. Ale charakteristika ve třetí osobě bohužel není "jiná". Možná, kdyby jsi začala jinou větou... Každopádně se mi líbí nadpis. Pravopisu nemůžu nic vytknout.
Známka: 3
---
Kriza
---
Kittanya - I tento popis se mi velice líbil. Jediný, který obsahoval všechny stránky charakteristiky osoby. Troufám si říct, že bez chyb. Ale já nevidím vždycky všechno. Obsahoval trochu více melancholie, než dokážu snést, ale i přesto si nemyslím, že by to bylo špatné. Vzhledem ke stylu a obsahu Tě hádám na Ryby.
Známka: 1
-
6) TlusŤjoch - POKLESLÝ SEBEPOVAHOPIS JEDNOHO LUDIBRIONISTY ANEB SEDM NEJVÝZNAMNĚJŠÍCH RYSŮ, JIMIŽ JEST CHARAKTERIZOVÁN. (čtěte zde)
Lirael - Dost mi toho uniklo, ale originalitou jsem byla pro změnu pobavena a strašně se mi líbilo zakomponování poznámky ze ZŠ. Vážně vtipný nápad. Stručně, jasně, výstižně. Apročista. Baví mě tvoje inovace a nesporné "jinak". Myslím si ale, že je tvoje charakteristika příliš zmatečná, navíc mám pocit, že vyloženě dáváš najevo, jak nepotřebuješ, aby ses líbil všem. Neberu ti to, jen to pro mě pořád není dost.
Známka: 2-
---
Sussanah - A proč? :-D Ne, teď vážně. Je to naprosto jinak a je to skvělé. Použita obě povinná slova a já jsem unešená! To jsem se sice moc nerozepsala, ale co dodat? Styl máš vytříbený, slovní zásobu závidění hodnout a originalitu nezapřeš =)
Známka: 1*
---
Kriza
---
Kittanya - Autor hýří originalitou na všechny strany. Vymyká se všem měřítkům a přece je zařaditelný, jako každý jiný. Osobitý styl vyhrává nad škatulkou "charakteristika postavy". Ale pořád se mi zdá neúplná. Ani zde nechybí vstup třetí postavy (ať už v podobě třetí osoby samotné nebo povídání ve třetí osobě). Pár překlepů autorovi přece jen uklouzlo ;-). Však svým vlastním způsobem všechno vyvážil. Spíš Býk než Panna.
Známka: 1
-
7) Tarina S. - Pohled do zrcadla (čtěte zde)
Lirael - Připadáš mi sympatická, moc se mi líbil "originálně neoriginální" závěr a každopádně bych neměla výhrady, co se charakteristiky týče. Hapruje mi "jinak". Napsala jsi prostě typickou charakteristiku a ještě v první osobě. Chápu, že "jinak" bylo nejspíš ne zrovna formální pojetí jazyka, ale mně to nestačí. Když máš ráda ironii a sarkasmus, příště použij právě je, abys byla jiná, originálnější.
Známka: 3
---
Sussanah - Musíš si po sobě svoje texty číst. Tady ti až příliškrát zmizela mezera mezi dvěma sousedními slovy a to podstatně zhoršuje kvalitu čtení. Také myslím, že sis popletla významy slov smělá/nesmělá. Musím pochválit konec, ten se mi opravdu líbil. Použila jsi i obě povinná slova a nadpis, takže jediné, co chybí, je to pojetí "jinak". Napsala jsi prostě školní charakteristiku a nebýt těch chybějících mezer mezi slovy (ničeho dalšího jsem si nestihla všimnout, jak mi ty (ne)mezery dávaly zabrat), jistě bys dostala za jedna. Ale tady ne. Tady budu krutá...
Známka: 3 -
---
Kriza
---
Kittanya - U tohoto popisu jsem se nudila. Je tu sice všechno co Tě charakterizuje, ale Tvůj humor zde nijak nevynikl. Oceňuji ale Tvoji odvahu vydat se vstříc fyzice a chemii. To jsou většinou strašáci. Dobře, že jsi na tu veterinu nešla. A také si cením toho, že ses popsala ze všech stran. Vtipná, praštěná a blázen? Uvidíme! Možnost budeš mít na našem tlupáckém srazu v maskách. O tom však až přijde čas. Beran?
Známka: 1
-
Kittanyanino slovo závěrem
Každý si představuje svůj vzor a vzdor jinak. Ale většina soutěžících neumí dát dohromady všechny své stránky - jak psychické, tak ty fyzické a vizuální. Neumí nebo nechtějí. Buď chybí to, nebo ono. Většinou se zaměřovali na jednu stránku své OSOBY, na OSOBNOST. U charakteristiky je těžké držet se hodnocení stylu a svádí k hodnocení lidí samých. Ale snažila jsem se ohodnotit styl tím, jak jsem ho pochopila. Snad mi to nikdo neomlátí o hlavu. Právě proto, že se většina soutěžících zaměřila na svoji osobnost, jen tak pro srandu králíkům, jsem každému ze soutěžících přiřadila znamení zvěrokruhu. NEJSEM žádný psycholog, ale sami se pak dopálíte, jak byla vaše charakteristika přesvědčivá. Jen opravdu dobrý pisatel se umí popsat tak, že ho pozná i cizí člověk. Však troufám si říct, že aspoň do dvou z vás bych se mohla trefit. A protože jsou ty svátky, dávám každému soutěžícímu jedničku.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 gigi gigi | Web | 30. prosince 2010 v 20:14 | Reagovat

Děkuju, holky :) čekala jsem, že to bude o dost horší :D

to Lir: o "jinak" by se rozhodně dalo polemizovat :D protože to moc "jinak" nebylo :D

to Sus:joo :D vzor a vzdor...upřímně, úplně jsem na ně zapomněla a připoměly mi to až Drom s Hope, když jsem to poslala :D prostě, když jsem to začala psát vůbec mě nenapadlo se sem mrknout, jestli náhodou není nějaká povinná položka...

to Kittanya: bohužel (nebo díky), teenager už nejsem :D a Blíženec taky ne...jsem Střelec :)...ale život se snažím velmi užívat :)

2 Hope Hope | Web | 30. prosince 2010 v 20:30 | Reagovat

děkuju =o)
pro mě bylo těžké napsat to jinak, protože jsem nikdy nepsala charakteristiku sebe sama...vždycky jen někoho jiného, nejlepší kamarádky nebo literární postavy...
Lir, bylo mi jasné, že poznáš, co je moje, jsem to prostě já...
Suss, nadpis jsem si taky zamilovala...měla jsem vymyšlené dva a oba kozultovala s Drom, ale nakonec jsem se rozhodla úplně sama =o) snažila jsem se být otevřená a bylo to docela těžké, ale nakonec se povedlo
Kittanya, jo, melanchonie, to by mohlo být mé druhé jméno, bohužel...nejsem Ryba, koneckonců moje znamení se špatně hádá, vzhledem k tomu, že jsem narozená na rozhraní dvou znamení, Lva a Panny, podle hodiny narození jsem však Panna =o)

3 Tarina S. Tarina S. | Web | 30. prosince 2010 v 21:31 | Reagovat

Děkuju za hodnocení. T mezer - já vím, blbne mi klávesnice :/ Teď my vypadává ypsilon, pokud do něj pořádně nefláknu :D Kitt: Ne, Lev :) Ale mamka s babičkou jsou berani a v něčem se jim dost podobám :)

4 Drom Drom | Web | 30. prosince 2010 v 22:28 | Reagovat

Jej.. :D jéé..:D děkuju holky..:) to dokáže potěšit..:) na to, že sem to poslala téměř chvilku před koncem kola...:) :) sem ráda, že se to líbilo, konečně se mi povedlo alespoň splnit zadání...:D mno když, Lir, já to chtěla právě udělat tak, že jich vyjmenuju co nejvíce, ale to už je jedno..:D těším se na další kolo, škoda jen, že se nám zatoulala Kriza..:-D
Jo a pro Kittanya...:D od vah celkem daleko, sem Vondář jako vyšitý..:D

5 Berenika Berenika | E-mail | Web | 31. prosince 2010 v 9:35 | Reagovat

Děkuju moc :-D No, rak nejsem,ale máma ano. Jsem ryba. Navíc mám tátu vodnáře, takže tyhle znamení jsou něco pro mě XD To mě/mně mě(?) vždycky trochu zlobilo. Od doby, kdy jsem na to chyběla si to pletu a v jednu chvíli nevím, co s tím. Většinou to nahrazuju mne/mi, ale někdy nemůžu :-) Podívám se na to raději znovu. Ještě jednou díky.

6 Sugumi-san Sugumi-san | Web | 3. ledna 2011 v 7:45 | Reagovat

děkuju opravdu všem,a ty chyby...prostě to asi nedokážu napsat dobře. :(
Kittanya-ano,opravdu jsem blíženec! XD

7 Karolin Karolin | Web | 3. ledna 2011 v 16:23 | Reagovat

Děkuju za hodnocení ;)
Na čárky se budu muset více zaměřit xD
Kittanya- jsem Panna ;)

8 Kittanya Kittanya | Web | 7. ledna 2011 v 11:43 | Reagovat

No vidíte, moc jsem sa netrefovala, no ale aspoň je vidět, že jste sa potatili nebo pomamili :-D
No, sranda musí být, že...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama